Κράταει τον βαθμό και τη διαφορά ο Απόλλωνας

Κυριακή, 27/2/2022 - 10:00

Με δύο διαφορετικά πρόσωπα παρουσιάστηκε το βράδυ του Σαββάτου (26/2) στο Τσίρειο ο Απόλλωνας, εκεί όπου έμεινε στην ισοπαλία 2-2 με την Ανόρθωση και κρατάει τον βαθμό και τη διαφορά από τις υπόλοιπες ομάδες.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, αφού μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με δύο γκολ των Αλμπάνη και Ντιγκινί και έδειχνε ότι θα έπαιρνε εύκολα ένα πολύ μεγάλο ματς.

Δεν ήταν όμως ανάλογη η συνέχεια, το αντίθετο μάλιστα, αφού άλλαξε άρδην η εικόνα και η αντίπαλος κατάφερε να μειώσει πριν το ημίχρονο και τελικά να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα του δεύτερου, ενώ οι «γαλάζιοι» χρειάστηκαν τον «σωτήρα» Γιοβάνοβιτς στο φινάλε για να αποφύγουν την ήττα, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Ουάρντα.

Ένα παιχνίδι με πολλά σκαμπανεβάσματα για την ομάδα του Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ, η οποία πάντως παραμένει στην κορυφή και το +7 πλέον κι αυτό είναι που μετράει, ενώ η απόκρουση του Σέρβου τερματοφύλακα που είχε ως αποτέλεσμα να σωθεί ο βαθμός, ίσως αποδειχθεί «χρυσός» στο τέλος του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλωνας ως πρωτοπόρος θα φιλοξενηθεί από την 6η Πάφο στην πρεμιέρα των play-off, πρώτα όμως θα δώσει τη ρεβάνς της νίκης (1-0) κόντρα στην ΑΕΛ στο κύπελλο και εκεί είναι πλέον η προσοχή, προκειμένου να «κλείσει» θέση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.