Κρατάει μόνο την πρόκριση

Τετάρτη, 19/7/2017 - 20:53

Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε με γκολ του Ντε Κάμαργκο από τα έντεκα βήματα να ανοίξει το σκορ στο 39΄ να πάρει την πρόκριση στο τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Α΄ Ημίχρονο:

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 11΄ για την Ντουντελάνζ, το σουτ όμως του Ραφίκ αποκρούστηκε από τον Βάτερμαν.

Στο 17΄ θα ρθει η πρώτη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Εμπεσίλιο, όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τους αμυντικούς της Ντουντελάνζ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ θα ρθει στο 20΄ με τον Μπερτόλιο, όμως το σουτ του πάει στο δοκάρι του Γιούπσερτς.

Λίγα λεπτά αργότερα στο ο Όαρα θα βγάλει ωραία σέντρα από τα αριστερά, η κεφαλιά όμως του Ντε Καμάργκο από κοντά αποκρούεται από τον Γιούμπερστς.

Ακολούθως έπεσε ο ρυθμός, όμως σε μια αντεπίθεση ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε με τον Όαρ να κερδίσει πέναλντι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ντε Καμάργκο δίνοντας προβάδισμα στους πρωταθλητές

Β΄ Ημίχρονο:

Ο ΑΠΟΕΛ με το υπέρ του 1-0 του πρώτου ημιχρόνου μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να καθαρίσει την πρόκριση χωρίς όμως να καταφέρει κάτι το αξιόλογο.

Η πρώτη και η μοναδική φάση του ΑΠΟΕΛ για το δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 53΄ με τον Μπερτόλιο όμως το σουτ του αποκρούστηκε από τον Γιούσπερτς.

Η Ντουντελάνζ έκανε κάποιες φάσεις μπροστά από την εστία του Βάτερμαν όμως ο Ολλανδός απέτρεψε τις ευκαιρίες των γηπεδούχων.

Ντουντελάνζ: Joubert, Schnell (46΄ Pokar), Barbosa (73΄Sinani) Stolz, Stelvio Da Cruz, Jordanov, Prempeh, Garos, Laurentié, Er Rafik (58΄ Dobros), Turpel

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Ρουέδα, Μερκής, Μιλάνοφ (61΄ Αρτυματάς) Βινίσιους, Μοράις, Μπερτόλιο, Εμπεσίλιο, Ντε Καμάργκο (80΄ Ποτέ), Οάρ (72΄ Βάντερ)

Οι δηλώσεις του Μάριο Μπέιν:

Για το παιχνίδι:

«Ήταν ένα αποτέλεσμα που θέλαμε. Ήμασταν καλοί. Όπως δεν τέλειωσαν αυτοί τις φάσεις τους εκτός έδρας δεν το κάναμε κι΄εμείς εδώ. Είχαμε καλή εκκίνηση και στο δεύτερο μέρος. Θα μπορούσαμε να τελειώσουμε το ματς. Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και τώρα βλέπουμε το επόμενο ματς»

Για τον Ρουέδα:

«Είμαι πολύ χαρούμενος με τον  Ρουέδα, είναι παίκτης που μπορεί να οργανώσει καλά την άμυνα με την εμπειρία και την ταχύτητα του. Είχε παίξει μόνο 60 λεπτά, σήμερα έβγαλε 90λεπτο χωρίς πρόβλημα»