«Κλείδωσαν» τα ζευγάρια του τελικού σε Europa και Conference League

Παρασκευή, 19/5/2023 - 00:39

Ολοκληρώθηκαν σήμερα Πέμπτη (19/05) οι επαναληπτικοί αγώνες της ημιτελικής φάσης των Europa και Conference League, με τα «ζευγάρια» των δύο τελικών να γίνονται γνωστά.

Ρόμα και Σεβίλλη προκρίθηκαν στον τελικό της δεύτερη τη τάξει διασυλλογικής διοργάνωσης και θα έρθουν αντιμέτωπες στην Βουδαπέστη στις 31 Μαΐου.

Το σύνολο του Μουρίνιο έμεινε στην «λευκή» ισοπαλία (0-0) με την Λεβερκούζεν και εκμεταλλευόμενο το προβάδισμα που είχε από το πρώτο ματς, προκρίθηκε με συνολικό σκορ 1-0.

1

Από την άλλη, η Ισπανική ομάδα παρότι έμεινε πίσω στο σκορ, έκανε την ανατροπή και επικράτησε της Γιουβέντους στην παράταση με 2-1, περνώντας στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ 3-2. Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Βλάχοβιτς (65'), Χοακίν (71') και Λαμέλα (95').

1

Στον μεγάλο τελικό του Conference League θα κοντραριστούν οι Γουέστ Χαμ και Φιορεντίνα στις 7 Ιουνίου στην Πράγα.

Τα «σφυρία»... άλωσαν την Ολλανδία και επικράτησαν με 1-0 της Άλκμααρ, με τον Πάμπλο Φορνάλς να σκοράρει στο 94ο λεπτό, δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του με συνολικό σκορ 3-1.

1

Αντιθέτως, η Ιταλική ομάδα δεν είχε τόσο έργο εύκολο μπροστά της και μετά από ένα ματς για γερά νεύρα «λύγισε» με 3-1 την Βασιλεία στην παράταση και προκρίθηκε στην τελική φάση της διοργάνωσης με συνολικό σκορ 4-3. Τα γκολ της αναμέτρησης έβαλαν οι Άμντονυι (55'), Γκονσάλες (35', 72') και Μπαράκ (120+9').