Κίτρινο υποβρύχιο «βύθισε» τη Χετάφε

Τρίτη, 28/2/2023 - 08:22

Κίτρινο υποβρύχιο, τορπίλισε και βύθισε την Χετάφε!

Η Βιγιαρεάλ δεν πτοήθηκε από το γρήγορο γκολ των Μαδριλένων και με ψυχωμένη ανατροπή, επικράτησε 2-1 για να πιάσει εξάδα. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να «πιέζουν» για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ οι φιλοξενούμενοι παραμένουν προτελευταίοι και σε δύσκολη θέση.

Ο Ουνάλ στο 9’ πάγωσε το «Θεράμικα» και… έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Τσουκουέζε λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1.

Ο σκόρερ έγινε δημιουργός λίγο μετά την επανέναρξη, φτιάχνοντας το γκολ της ανατροπής το οποίο πέτυχε ο Μοράλες στο 52’. Η Βιγιαρεάλ θέλησε να προστατέψει το προβάδισμά της στη συνέχεια, έδωσε χώρο στους Μαδριλένους και λίγο έλειψε να το πληρώσει στο 90’+1’ από τον Μουνίρ Ελ Χαντάντι, αλλά «γλίτωσε» και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.