Κερνά «τεσσάρες» η Λάτσιο, πέρασε... αέρα και από τη Φλωρεντία

Δευτέρα, 10/10/2022 - 23:55

Από… τεσσάρα σε τεσσάρα η Λάτσιο!

Οι Ρωμαίοι πέρασαν αέρα (0-4) από την έδρα της Φιορεντίνα, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 9η αγωνιστική της Serie A, σημειώνοντας την 4η σερί τους νίκη στο πρωτάθλημα και 3η με το ίδιο ευρύ σκορ (μετά από τα ματς με Κρεμονέζε και Σπέτσια)!

Ένα αποτέλεσμα που ανέβασε την ομάδα του Μαουρίσιο Σάρι στους 20 βαθμούς και την 3η θέση, μαζί με τις Ουντινέζε και Μίλαν. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι γνώρισαν την τρίτη τους ήττα στα τέσσερα τελευταία τους ματς, παραμένοντας 13οι με εννιά μόλις πόντους.

Κι όμως. Η Φιορεντίνα ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, απειλώντας με τους Γιόβιτς (4') και Ικονέ (5'). Ωστόσο, δεν εκμεταλλεύτηκαν τις στιγμές τους, βλέποντας τους αντίπαλούς τους να προηγούνται στο 11'. Ο Τζακάνι εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Βεσίνο να πιάνει την κεφαλιά από τη γωνία της μικρής περιοχής για το 0-1. Δια... αέρος έγινε και το 0-2 στο 25', με τον Τζακάνι αυτή τη φορά να χρίζεται σκόρερ.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να απαντήσουν. Σημαντικότερη όλων το δοκάρι, μετά το μακρινό σουτ του Μαντραγκόρα.

Η Λάτσιο απάντησε στα δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο, με το σουτ του Ιμόμπιλε. Στα εναπομείναντα λεπτά όχι μόνο κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα, αλλά και να το διευρύνει στο φινάλε με τα τέρματα των Λουίς Αλμπέρτο (85') και Ιμόμπιλε (90'+1'), με τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να ολοκληρώνει τον αγώνα με δύο ασίστ.