Κέρδισε στη ρεβάνς η Ομόνοια αλλά δεν τα κατάφερε

Πέμπτη, 26/10/2023 - 23:45

Έκανε υπερπροσπάθεια οδήγησε την πρόκριση στο χρυσό σετ, αλλά η Ομόνοια δεν άντεξε και έχασε από την Panvita Pomgrad στον επαναληπτικό του 2-3 της Τετάρτης 25 Οκτωβρίου 2023 και αποκλείστηκε από τη φάση των «32» του CEV CHALLENGE CUP. Oι «πράσινοι» έκαναν υπερπροσπάθεια στην πόλη Murska Sobota της Σλοβενίας αυτές τις δυο μέρες αλλά δεν τα κατάφεραν να πάρουν την πρόκριση.

Η Ομόνοια με το σε βάρος της 2-3 από τον πρώτο αγώνα βρέθηκε και στον επαναληπτικό να χάνει 0-2 σετ, αλλά επέστρεψε, κέρδισε τον αγώνα και οδήγησε την πρόκριση στο golden set. Τον αγώνα στην αίθουσα Zelena Dvorana Puconci παρακολούθησαν 220 φίλαθλοι.

Όπως και στον πρώτο αγώνα αιχμή της Ομόνοιας στην επίθεση ήταν ο Νικόλας Ελευθερίου με 27 πόντους, ενώ κοντά του σε απόδοση ήταν οι Perreira, Dvoranen και Βarreto.

Στο πρώτο σετ η Ομόνοια προηγήθηκε 16-14 και 21-`19 με το σετ να οδηγείται στους έξτρα πόντους με την Panvita Pomgrad να επικρατεί 26-28 σε 30’ και να προηγείται 0-1. Στο δεύτερο σετ  οι Σλοβένοι επέβαλαν τον ρυθμό τους προηγήθηκαν 09-16 και 13-21 για να επικρατήσουν 16-25 σε 22’ και προηγήθηκαν 0-2 σετ.

Η Ομόνοια αντέδρασε ιδανικά και ισοφάρισε 2-2 αφού στο τρίτο σετ επιβλήθηκε με 25-22 έχοντας προηγηθεί 16-10 και 21-17 σε 27’ μειώνοντας το σκορ. Η ισοφάριση ήλθε σε 35’ μετά από μάχη η ΟΜΟΝΟΙΑ προηγήθηκε 21-17, αλλά η Panvita Pomgrad έφερε τον αγώνα στους έξτρα πόντους με την ομάδα του Σάββα Σάββα να επικρατεί 31-29 και να ισοφαρίζει.

Στο πέμπτο σετ η Ομόνοια ήταν καλύτερη, προηγήθηκε 10-07 και 12-10 για να κερδίσει 15-12 σε 17’ γράφοντας το 3-2 σετ, οδηγώντας την πρόκριση στο χρυσό σετ.

Στο χρυσό σετ η κούραση επηρέασε την Ομόνοια με αποτέλεσμα σε 11’ οι Σλοβένοι να επικρατήσουν 05-15 και να πάρουν την πρόκριση.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Perreira 16, Antipkin 06, Ελευθερίου 27, Dvoranen 16, Αλεξίου 06, Barreto 14 – Λίμπερο 1: Πάπας (44% υποδοχή -33% άριστες), Λίμπερο 2: Τουμπή (67% υποδοχή – 67% άριστες) – Αλλαγές: Xατζηφιλίππου 01, Μαυρομμάτης 01, Λοίζου, Παπαδημητρίου 01.

PANVITA POMGRAD (D. FUJS): Doda 21, Sormaz 35, Dvraric 10, Suhadolnik 10, Bedrac 06, Mirkovic 13 – Λίμπερο 1: Νovak (62% υποδοχή – 52% άριστες) – Αλλαγές: Vrabl 02, Legen 02.