Κέρδισε χρόνο και ηρεμία η ΑΕΚ

Κυριακή, 3/9/2023 - 12:00

Μετά από μια ήττα και μια ισοπαλία, η ΑΕΚ κατάφερε εχθές  (02/09) να κάνει «σεφτέ» στις νίκες επικρατώντας με 2-0 της Δόξας στην Περιστερώνα, για την τρίτη αγωνιστική  του πρωταθλήματος Cyta.

Οι «κιτρινοπράσινοι» παρουσίασαν ένα πολύ σοβαρό και καλό... πρόσωπο σε σύγκριση με τις προηγούμενες αναμετρήσεις και δίχως να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, πρόσθεσαν τους πρώτους τρεις βαθμούς στην συγκομιδή τους.

Ανασταλτικά όπου έδειξε να έχει αρκετά προβλήματα, η ομάδα της Λάρνακας εμφανίστηκε βελτιωμένη και διαχειρίστηκε εξαιρετικά τον αγώνα, καθώς αν εξαιρέσουμε τα δύο δοκάρια της Δόξας, η εστία του Πίριτς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Το σκορ άνοιξε ο Πονς με κεφαλιά στο 22ο λεπτό, μετά από σέντρα του Σάντσεζ, ενώ το 2-0 έκανε ο Φαράζ που νίκησε με πλασέ τον Σισκόφσκι στο 64ο λεπτό, την ασίστ μοίρασε ο Σάντος.

Η νίκη ήταν επιτακτικής ανάγκης για την ΑΕΚ και ήρθε στην καλύτερη στιγμή, αφού πέραν των άλλων της επέτρεψε να αναπτερώσει το χαμένο της ηθικό και έφερε ηρεμία στο... στρατόπεδο της, γεγονός που θα της επιτρέψει να δουλέψει με καθαρό μυαλό στην διακοπή ελέω των εθνικών ομάδων και να επιστρέψει ακόμα πιο βελτιωμένη.