«Καυτός» Λαουτάρο, καθάρισε για λογαριασμό της Ίντερ με καρέ σε 27 λεπτά

Σάββατο, 30/9/2023 - 23:46

Τσαφ, τσουφ, το… τρένο της Ίντερ περνά! Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος πέτυχε καρέ σε 27 λεπτά και έφτασε τα 9 γκολ στη Serie A, οι «νερατζούρι» επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο στα τρίποντα, επικρατώντας 4-0 της Σαλερνιτάνα.

Αδιανόητη εμφάνιση του Αργεντινού στράικερ που πήρε την μπάλα, όπως ήταν λογικό, σπίτι του για να το θυμάται, με την Ίντερ να σβήνει άμεσα στην ήττα από τη Σασουόλο και να στέλνει… μήνυμα στην Μπενφίκα ενόψει του μεταξύ τους αγώνα σε λίγες ημέρες για τη 2η αγωνιστική του Champions League.

Την ίδια ώρα, ο Πάουλο Σόουζα δεν πρέπει να νιώθει ιδιαίτερα ασφαλής στον πάγκο της Σαλερνιτάνα, η οποία δεν έχει ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μετά από επτά αγώνες (3 ισοπαλίες, 4 ήττες).

Εξαιρετικός ο ρυθμός του αγώνα από το ξεκίνημά του, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και η μία φάση να διαδέχεται την άλλη. Οι τελικές ήταν 9-10 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τις καλύτερες στιγμές να έρχονται από πλευράς Ίντερ με τους Ντάμφρις, Τιράμ και από αυτή των γηπεδούχων με Κάστανος και Γιοβάνε. Παρόλα αυτά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα (0-0).

Ο Ιντζάγκι έριξε τον Λαουτάρο στο ματς, αφού στο πρώτο μέρος τον είχε αφήσει να ξεκουραστεί, με τον Αργεντινό να αναλαμβάνει δράση. Στο 63ο λεπτό, λοιπόν, ο Μαρτίνες έδωσε προβάδισμα στην Ίντερ μετά από την τέταρτη ασίστ του Τιράμ στο πρωτάθλημα, με τη Σαλερνιτάνα πάντως να απαντά τρία λεπτά μετά αλλά το τέρμα να μην μετράει καθώς ο Λεγκόφσκι ήταν εκτεθειμένος.

Οι «νερατζούρι» είχαν γλιτώσει και ψάχτηκαν για δεύτερο γκολ, με τον Μπαρέλα να σπάει και ο «El Toro» με φοβερό τελείωμα στην κίνηση να εκτελεί ξανά τον Οτσόα για το 2-0. Λίγο αργότερα δε, η Ίντερ κέρδισε πέναλτι και ο Μαρτίνες έγραψε το 3-0 στο 85ο λεπτό. Στα… καπάκια, ο Αουγκούστο αυτή τη φορά δημιούργησε και ο 26χρονος killer εκτέλεσε για τέταρτη και τελευταία φορά τον Οτσόα, πετυχαίνοντας καρέ και το τελικό 4-0.