«Καθάρισε» τον Μπάες και πήγε στους «16» ο Τσιτσιπάς

Τρίτη, 2/5/2023 - 08:03

Ανατροπή και πρόκριση για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ο 24χρονος Έλληνας τενίστας νίκησε 2-1 σετ (7-5, 3-6, 6-3) τον Αργεντινό Μπάες στο πλαίσιο των «32» του τουρνουά της Μαδρίτης και προκρίθηκε στους «16 της διοργάνωσης, όπου τον περιμένει στις 23:00 της Τρίτης ο Ισπανός Ζαπάτα-Μιράλες.

Ο Τσιτσιπάς αντιμετώπισε πρόβλημα ακόμα και στο backhand του στο πρώτο σετ, όμως κατάφερε να το «κλέψει» από τον αντίπαλό του.

Έτσι, στο δεύτερο σετ είχε πιο καθαρό μυαλό και εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του. Πάντως, παρά το γεγονός πως πήρε ένα break, ο Αργεντινός κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να διεκδικήσει μέχρι τον τελευταίο πόντο την ισοφάριση, κάτι που κατάφερε τελικά.

Όμως, στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς ανέβασε το σερβίς του και με το καθοριστικό break, πήρε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα και, παρά τις προσπάθειες του Μπάες, έφτασε στη νίκη-πρόκριση.