«Καθάρισε» τον Εθνικό και ανέβηκε στην κορυφή η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 5/12/2020 - 17:51

Η ΑΕΛ πραγματοποιώντας μια πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε με 5-0 του Εθνικού στο Τσίρειο, για την 13η αγωνιστική και ανέβηκε στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Λεμεσού «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο μέρος, εκεί όπου με χατ τρικ του Μπάμπιτς και άλλο ένα γκολ του Τόρες πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων και ουσιαστικά απλοποίησε τα πράγματα.

Μετά την ανάπαυλα έριξε τους ρυθμούς της, ο Ντούσαν Κέρκεζ προχώρησε σε πολλές αλλαγές και ο Αντάμοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε και πέμπτο γκολ, σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ έπιασε πρωτιά με 27 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός που δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να απειλήσει, έπεσε στον πάτο της βαθμολογίας με 7 πόντους.

Επόμενη υποχρέωση για την ΑΕΛ το ερχόμενο Σάββατο (12/12, 19:00) απέναντι στον Ολυμπιακό στο Τσίρειο, ενώ ο Εθνικός φιλοξενείται την Κυριακή (13/12, 17:00) από την Ένωση στο «Τάσος Μάρκου».

Στην πρώτη τελική του αγώνα, στο 8ο λεπτό, η ΑΕΛ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Τόρες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπάμπιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

1

Ο Εθνικός επιχείρησε να «απαντήσει» δύο λεπτά αργότερα, με τον Μιγκελίτο να γυρίζει με το κεφάλι στην περιοχή, εκεί όπου ο Ηλία δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει.

Στο 14' η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Τόρες συνεργάστηκε ωραία με τον Ριέρα, ο οποίος με τακουνάκι γύρισε για τον Μπάμπτιτς και αυτός από κοντά σκόραρε ξανά για το 2-0.

2

Η επόμενη φάση ήρθε στο 28ο λεπτό, με τον Τόρες μέσα από την περιοχή να δοκιμάζει το σουτ, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΛ στο 31' έφτασε και σε τρίτο γκολ. Ο Νταβόρ έκανε ωραία κάθετη στην περιοχή, οι αμυντικοί του Εθνικού δεν συνεννοήθηκαν καλά και πέρασε η μπάλα, με τον Τόρες να παίρνει και να πλασάρει ιδανικά για το 3-0.

3

Στο 42ο λεπτό, ο Μπάμπιτς ολοκλήρωσε το χατ τρικ, υποδεχόμενος το γύρισμα από δεξιά του Αντωνίου και με κοντινή προβολή έκανε το 4-0.

4

Στην πρώτη τελική του δευτέρου μέρους, στο 57ο λεπτό, η ΑΕΛ έφτασε κοντά και σε πέμπτο γκολ, με τον Τόρες να γυρίζει για τον Μαΐντεβατς ο οποίος έκανε το πλασέ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Κουντόμπιακ δοκίμασε να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ, στο 66', το οποίο όμως ήταν άστοχο και δεν ανησύχησε τον Βοζίνια.

Στο 72ο λεπτό η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι, έπειτα από ανατροπή του Πρόγιτς στον Τόρες. Εκτελεστής ο Αντάμοβιτς, ο οποίος ήταν εύστοχος και σημείωσε το 5-0.

5

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 86', ο Ζάκπα μπήκε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Βοζίνια να αποκρούει και να διώχνει σε κόρνερ.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Σάντος, Αντωνίου (48′ Νεοφύτου), Κέρκεζ, Ζντρασκόφσκι (46′ Αντάμοβιτς), Ριέρα (66′ Μελαναρκίτης), Παπαφώτης, Αβραάμ (46′ Μάιντεβατς), Τόρες, Μπάμπιτς (66′ Κωνσταντινίδης).

Εθνικός Άχνας (Απόστολος Μακρίδης): Μπογκαντίνοφ, Πρόγιτς (78′ Ιωάννου), Γκονσάλο Σάντος (20′ Γκόρουμπετς), Σάβιτς, Περατικός, Παπαγεωργίου, Χουντόμπιακ, Μιγκελίτο, Μ. Ηλία (46′ Ντόλεζαλ), Κονέ (46′ Ζάγκμπα), Κοστόφσκι (46′ Χαραλάμπους).

6

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Σίγουρα μετά από το αποτέλεσμα, είμαστε πολύ χαρούμενοι. Το είδαμε σοβαρά και όταν παίζεις με ποιότητα, έρχεται αυτό το σκορ. Ήταν πολύ σημαντική η νίκη με μια καλή εμφάνιση. Ένα μεγάλο μπράβο στους παίκτες μας για την εμφάνιση. Αφιερώνουμε τη νίκη στους οπαδούς μας που δεν ήταν εδώ σήμερα και ελπίζω να είναι περήφανοι. Είμαστε δίκαια στην κορυφή θέλουμε να μείνουμε εκεί, αλλά βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Τώρα είναι ο Ολυμπιακός μπροστά μας, θα δουλέψουμε για να κερδίσουμε. Θέλω να επιστρέψουν όλοι οι τραυματίες για να έχω πονοκέφαλο για την αποστολή. Μόνο με δουλειά, μπορείς να πετύχεις κάτι καλό».

Απόστολος Μακρίδης (Εθνικός): «Ήταν το χειρότερο ημίχρονο της ζωής μου. Απολογούμαι στον πρόεδρο και τον κόσμο. Αναλώθηκα όλη τη βδομάδα να τους λέω ότι τα πρώτα 15’ είναι τα πιο σημαντικά. Δεν ξέρω αν ένας προπονητής Α’ Κατηγορίας πρέπει να μάθει ένα μπακ του πώς να μαρκάρει ή τους αμυντικούς. Δεχθήκαμε τέσσερα γκολ τα ίδια. Όπως και με την ΑΕΚ. Κάποιοι παίκτες δεν πρέπει να φοράνε τη φανέλα του Εθνικού. Θα μιλήσω με τον πρόεδρο και θα δούμε τι θα κάνουμε γιατί έρχονται σημαντικά παιχνίδια. Είμαι πολύ εκνευρισμένος, απλά αναδεικνύονται κάποιες αδυναμίες. Θέλω να παίξουμε ποδόσφαιρο, δεν θέλω να είμαστε συνέχεια στην άμυνα. Πρέπει να μαρκάρουν. Να μάθουν οι αμυντικοί πώς να μαρκάρουν. Να μαζέψουμε τα κομμάτια μας, ακολουθεί δύσκολο παιχνίδι με την ΕΝΠ. Είναι κουραστικό να φταίει πάντα ένας ή δύο. Τα έχω με τους παίκτες μου γιατί κάποιοι δεν μπήκαν καν στο παιχνίδι και κάποιοι άλλοι παραδόθηκαν. Εγώ δεν παραδίνομαι. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ. Θα μπορούσε να μιλάω μια ώρα. Αναλαμβάνω τις ευθύνες που μου αναλογούν κι αυτές που δεν μου αναλογούν. Θα μιλήσω με τον πρόεδρο, στον οποίο απολογούμαι γιατί ξέρω πόσο αγαπάει την ομάδα. Θα φέρουμε ψυχολόγο, δεν το κρύβω για να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι. Δείτε πως αντιδρούμε όταν δεχθούμε γκολ. Θα το παλέψουμε και εγώ θεωρώ ότι θα είμαστε και του χρόνου στην Α’ Κατηγορία».

Στραχίνια Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι μπήκαμε σοβαρά μπήκαμε να κερδίσουμε για να έρθουμε πρώτοι».

Για το επόμενο παιχνίδι: «Το πρωτάθλημα είναι πολύ δύσκολο είναι πολύ καλή ομάδα ο Ολυμπιακός για αυτό βρίσκεται ψηλά δουλειά για να πάμε σοβαροί».

Για την παρουσία του: «Νιώθω πολύ ωραία και περήφανος που είμαι σε αυτή την ομάδα οικογένεια. Να συνεχίσουμε έτσι».

Για την σχέση με τον πατέρα του στην ΑΕΛ: «Στην προπόνηση δεν είναι πλέον πατέρας μου είναι προπονητής και τον σέβομαι σαν προπονητή. Δεν έχω καμία διαφορά από τους άλλους παίκτες. Δουλεύω σκληρά για να μπορέσω να έχω ευκαιρία. Η ευκαιρία δόθηκε, συνεχίζουμε δυνατά. Είμαι ο ίδιος με όλους τους παίκτες».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Μπήκαμε πολύ σοβαρά στο παιχνίδι από την αρχή. Έπρεπε μετά από τα αποτελέσματα που είχαμε, να δώσουμε συνέχεια. Ότι είπαμε στους παίκτες έκαναν. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες για την νίκη και την σοβαρότητα. Ο Ντούσαν ξέρει να διαχειρίζεται το υλικό που έχει. Έχουμε καλούς παίκτες. Έγινε καλή δουλειά από όλους το καλοκαίρι. Αυτή την δουλειά την βλέπουμε στο γήπεδο. Δεν έχουμε πετύχει τίποτα ακόμα. Η ομάδα παίζει καλά και είναι σε καλή κατάσταση αλλά ο δρόμος είναι μακρύς. Πρέπει να υπάρχει σοβαρότητα απ΄όλους. Η ΑΕΛ είναι μια μεγάλη ομάδα και έχει πρωταγωνιστικούς στόχους. Μετά το πρωτάθλημα της ΑΕΛ, μόνο ο ΑΠΟΕΛ το πήρε. Είμαστε εκεί. Δεν υπάρχει πίεση, δεν υπάρχει αλλαγή στόχων. Δεν φοβόμαστε κανέναν. Με σεβασμό θα συνεχίσουμε όχι όμως με φόβο».