«Καθάρισε» την Ολυμπία και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Ένωση

Τετάρτη, 12/10/2022 - 19:56

Η Ένωση επικράτησε με 4-1 κόντρα στην Ολυμπία Λυμπιών, για την πρώτη φάση του κυπέλλου και πήρε την πρόκριση για την φάση των «16».

Η ομάδα του Παραλιμνίου ήταν καταιγιστική στον αγωνιστικό χώρο και με άνεση επιβλήθηκε του αντιπάλου της. Το σκορ άνοιξε στο 19ο λεπτό ο Μέιρα και το διπλασίασε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Κορσία, ενώ στο 38ο λεπτό ο Ρουσιάς έκανε το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βουτσένοβιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 83ο λεπτό και ο Λοΐζου με εκτέλεση πέναλτι στο 92' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Ένωση αφού «καθάρισε» το θέμα πρόκρισης, συνεχίζει στο πρωτάθλημα Cyta, όπου θα αντιμετωπίσει το Σάββατο (15/10) την Ανόρθωση, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, θέλοντας να πάρει βαθμολογικό κέρδος από τον αγώνα.

Οι ενδεκάδες:

Ένωση: Παναγιώτου, Έχμαν, Ντρέκσα (46' Κολονίας), Κορσία (68' Πρωτοπαπάς), Γεβρέμοβιτς, Βούκσεβιτς, Κατσιάρης, Μέιρα (60' Μότης), Γαβριήλ (79' Ντιαβαρά), Λέβι, Ρουσιάς (46' Βουτσένοβιτς).

Oλυμπία: Αντωνίου, Φιλίππου, Μβόντο (71' Ευθυμίου), Παπακωνσταντίνου, Αριστοτέλους (46' Ανσού), Κυριάκου, Μπαγκούρα, Κοκκινόφτας (46' Παπακυριακού), Γκμπεγκμπέ, Ορθόδοξου (55' Ακόι), Μιχαήλ (46' Λοΐζου)