«Καθάρισε» την Δόξα και παρέμεινε στην κορυφή η Πάφος (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 14/10/2022 - 20:54

Πετάει... φωτιές Πάφος!

Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν άνετα με 3-0 κόντρα στην Δόξα, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta και πανηγύρισαν άλλο έναν τρίπoντο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για την κατοχή της μπάλας και να προσπαθούν να γίνουν απειλητικές, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ουσιαστικοί και να ανοίγουν το σκορ στο 44ο λεπτό, με καταπληκτικό σουτ του Βαλακάρι.

Στην ανάπαυλα, η ομάδα της Πάφου μπήκε αποφασισμένη να... κλειδώσει το «διπλό» και δεν άφησε κανένα περιθώριο, στους γηπεδούχους. Το 2-0 έκανε ο Αμπντουραχίμι στο 81ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα ο Ζάιρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ, μετά από μια καταπληκτική ατομική του ενέργεια.

Με αυτή τη νίκη, η Πάφος θα φτάσει τους 17 βαθμούς και θα παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς θα μείνει στάσιμη στην 9η θέση με 7 βαθμούς.

Στην επόμενη (8η) αγωνιστική, η Δόξα φιλοξενείται την Παρασκευή (21/10), στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» από την Ανόρθωση και οι «γαλάζιοι» υποδέχονται το Σάββατο (22/10), στο «Στέλιος Κυριακίδης» την Ομόνοια.

Οι ενδεκάδες:

Δόξα (Ρικάρντο Σέου):  Σισκόσκι, Αντενόν, Στυλιανού, Μπένι (62′ Ασαμόα), Κέρλα (62′ Μέσκα), Ίλιτς (87′ Σιαθάς), Τιντζιανί, Καραμανώλης, Βαγιέχο, Σόμπτσικ (62′ Αμπντουλάχι), Σαντίκ.

Πάφος (Χένινγκ Μπεργκ): Άντος, Ικόκο, Ζουνίνιο, Κβίντα, Μπάιριτς, Ντράγκομιρ, Κανέ (86′ Ναμ), Βαλακάρι (80′ Αμπντουραχίμι), Σεμέδο (89′ Αλ Γκαντιούι), Τάνκοβιτς (86′ Χέσταντ), Ζάιρο (86′ Χότσκο).