«Καθάρισε» την ΑΕΖ και προκρίθηκε στα ημιτελικά η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 28/2/2024 - 20:50

Εύκολη νίκη-πρόκριση!

Η Ομόνοια επικράτησε με 3-1 της ΑΕΖ στο ΓΣΠ, σε μονό αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Coca-Cola.

Δίχως να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία, η ομάδα της Λευκωσίας «καθάρισε» εύκολα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και προκρίθηκε άνετα στα ημιτελικά της διοργάνωσης, συνεχίζοντας την προσπάθεια για κατάκτηση του τροπαίου για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Ζακακίου, η οποία μάλιστα παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές στη σύνθεση της, δείχνοντας ότι σκέφτεται μόνο το πρωτάθλημα και την προσπάθεια που κάνει για παραμονή.

Ο Σεμέδο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό και στη συνέχεια ανέλαβε ο Στεπίνσκι που με δύο γκολ (29', 41') «κλείδωσε» τη νίκη, με τον Ντιγκινί στο 90' με πέναλτι να πετυχαίνει το γκολ της... τιμής για το τελικό 3-1.

• Ο μεγάλος τελικός του Κυπέλλου Coca-Cola θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Όπως αναμενόταν, η Ομόνοια ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία στα αρχκικά στάδια του αγώνα, έχοντας την κατοχή της μπάλας και προσπαθώντας να δημιουργήσει ευκαιρίες. Σε δύο περιπτώσεις με Χαραλάμπους και Αλιούμ έφτασε κοντά στο γκολ, ωστόσο οι δύο αυτές προσπάθειες ήταν άστοχες.

Τελικά το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό, με τους «πράσινους» να παίρνουν το προβάδισμα. Ο Μάθιους έκανε βαθιά μπαλιά από δεξιά, ο Σεμέδο έκανε προβολή στην κίνηση και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Μάλιστα, η ομάδα της Λευκωσίας κατάφερε να πάρει «αέρα» δύο τερμάτων, τρία λεπτά μετά. Μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΖ, ο Στεπίνσκι με δυνατό σουτ, εκτός περιοχής, σκόραρε για το 2-0. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ομόνοια έκανε πιο εύκολα τα πράγματα, φτάνοντας και σε τρίτο τέρμα. Σε αντεπίθεση, ο Αλιούμ έκανε το γύρισμα, ο Σεμέδο έστρωσε στον Στεπίνσκι κι αυτός από κοντά σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

0

Μετά την ανάπαυλα, με το σκορ στο 3-0, ήταν λογικό πως ο ρυθμός του αγώνα θα έπεφτε. Στα αρχικά στάδια του αγώνα, η Ομόνοια είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και χωρίς άγχος και πίεση προσπαθούσε να διαχειριστεί το μεγάλο προβάδισμα, έχοντας φυσιολογικά ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία, την ώρα που η ΑΕΖ δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε περίπου και η υπόλοιπη διάρκεια του παιχνιδιού, αφού τα πάντα κρίθηκαν από το πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο δεν έγινε κάτι το αξιόλογο. Αυτό που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ, αφού στο 89ο λεπτό η ΑΕΖ κέρδισε πέναλτι, για χέρι του Μάθιους στην περιοχή, με τον Ντιγκινί να ευστοχεί στο 90' για το γκολ... τιμής και το τελικό 3-1.

0

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (60′ Λέτσγιακς), Αλιούμ (82′ Οζλέρ), Κούσουλος (75′ Μπάκιτς), Χαραλάμπους, Σεμέδο, Μπέζους (60′ Κασάμα), Στεπίνσκι (75′ Κακουλλής).

ΑΕΖ (Ντράγκαν Στέβοβιτς): Μπέκερ, Ντιομαντέ, Γιαντάλ, Ρουίζ (66′ Ντιγκινί), Κ. Αντωνίου, Σάντος (Ε. Αντωνίου),  Χατζηβασίλης, Γιουσούφ (46′ Σαρφό), Χριστοφή (65′ Σάμπο), Ματόνγκο, Σιφναίος (65′ Παστελλής).