"Καθάρισε" με πεντάρα η Ομόνοια (ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 30/1/2018 - 20:55

Η Ομόνοια επικράτησε εύκολα της Νέας Σαλαμίνας με 5-1. Τα γκολ για τους "πράσινους" πέτυχαν τρία ο Ντάρμπισαϊαρ και από ένα οι Λόπες και Κιπιάνι. Για την προσφυγικη΄ομάδα μείωσε προσωρινά ο Κορέια.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού οι δυο ασίστ του Μαργκάσα και το γκολ του νεοαποκτηθέντα Κιπιάνι.

Α΄ ημίχρονο:

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε η Ομόνοια στον αγωνιστικό χώρο, αφού μόλις στο 3΄ άνοιξε το σκορ με τον Ντάρμπισαϊαρ. Μετά από σέντρα του Μαργκάσα ο Άγγλος πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά και έκανε το 1-0.

Μόλις στο 17΄ η Ομόνοια απλοποίησε τα πράγματα για αυτήν, αφού πέτυχε και δεύτερο γκολ και πάλι με τον Άγγλο επιθετικό. Μετά από ωραία ενέργεια του Χριστοφή από τα δεξιά με παράλληλη σέντρα ο Ντάρμπισαϊαρ με προβολή διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του.

Η Νέα Σαλαμίνα θα απειλήσει για πρώτη φορά στον αγώνα στο 19΄ με τον Ελουντού, η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 22΄ η προσφυγική ομάδα θα καταφέρει να μειώσει το σκορ με τον Κορέια. Ο Καρλάο σούταρε, ο Μιχαήλοφ απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Κορέια πλάσαρε στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 33΄ η Ομόνοια θα έχει πολύ καλή ευκαιρία με τον Ντάρμπισαϊαρ, όμως το σουτ του έδιωξε με γροθιές ο Βεσελόφσκι.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ομόνοια έφτασε και σε τρίτο γκολ. Μετά από ιδανική συνεργασία των παικτών της, ο Χριστοφή πέρασε ωραία ασίστ στον Ράφα Λόπες ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε και στο δοκάρι και κατέληξε στα δίκτυα του Βεσελόφσκι. Αμέσως μετά το γκολ, η Νέα Σαλαμίνα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω απόβολης του Πολωνού τερματοφύλακα λόγω διαμαρτυρίας.

Β΄ ημίχρονο:

Το β΄ μέρος ξεκίνησε με σουτ του Ντάρμπισαϊαρ το οποίο πέρασε έξω στο 47΄. Στο 56΄ το φάουλ του Κορέια επίσης δεν θα βρει στόχο.

Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια θα φτάσει και σε τέταρτο γκολ. Ο Μαργκάσα και πάλι έβγαλε την μπαλιά και ο Ντάρμπισαϊαρ με πανέμορφη προβολή έκανε το 4-1 πετυχαίνοντας χατ-τρικ.

Στο 73΄ ο Χριστοφή θα κάνει το δυνατό σουτ όμως ο Κίρεφ απέκρουσε. Τρία λεπτά αργότερα η Ομόνοια θα έχει δοκάρι μετά από δυνατό στου του Μαργκάσα.

Με την συμπλήρωση 90΄ λεπτών η Ομόνοια θα φτάσει και σε πέμπτο γκολ. Ο Κιπιάνι έκανε το σουτ, η μπάλα κτύπησε στον Καρώ και κατέληξε στα δίκτυα.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μιχαΐλοφ (45'+ Χριστοδούλου), Τζαΐλσον, Καντέ, Γουίλιαμ, Βύντρα, Μαντούρο (46'Κιπιάνι), Μπρέβελντ, Λόπες (78'Δημητρίου), Μαργκάσα, Χριστοφή, Ντάρμπισαϊρ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Μιντίκκης, Κορέια, Καρώ, Βοσκανιάν, Νταμάχου (45'+ Κίρεφ), Ρέινολντς (80'Νουρ), Τιάγκο, Ελουντού, Λεμέσιος, Καρλάο.