«Τούμπαρε» και έβαλε σε... περιπέτειες τη Δόξα η Καρμιώτισσα (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 3/5/2023 - 20:59

Ανατροπή και... περιπέτειες!

Η Καρμιώτισσα επικράτησε με 2-1 της Δόξας στο Τσίρειο, σε αναμέτρηση για την εμβόλιμη (9η) αγωνιστική των play-off του β' γκρουπ στο πρωτάθλημα Cyta.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι και ξεμπερδεύουν με την υπόθεση παραμονής.

Νέα ήττα για την ομάδα της Κατωκοπιάς, η οποία δεν κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα και πλέον μπήκε σε περιπέτειες.

Ο Ασάντε άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό, με τον Ελ-Αλουχί να «γυρίζει» το ματς με δύο τέρματα από την άσπρη βούλα, στο 45'+5' και στο 60ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη η Καρμιώτισσα παρέμεινε στην 4η θέση με 43 βαμθούς πλέον και στο +15 από τη σωτηρία, ενώ την ερχόμενη Δευτέρα (8/5, 19:00) φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο».

Από την άλλη, η Δόξα έμεινε στην 5η θέση με 35 βαθμούς και στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ την ίδια μέρα και ώρα (8/5, 19:00) υποδέχεται την Ένωση στο «Γλαύκος Κληρίδης».

Καρμιώτισσα (Φλορίν Μπράτου): Κνόμπλοχ, Σέλουτσκα, Ντούμπια (72′ Γκράφενμπεργκ), Ελ Αλουχί (83′ Μπεν Σαλάμ), Χούμποτσαν, Καλτσάς (90+2′ Ανδρονίκου), Τζανακάκης (83′ Γκραντινάρου), Αγγελή, Νεοφύτου, Γκαζτανιάγια, Ντούρις (72′ Λουκίλι).

Δόξα (Κώστας Σακκάς): : Σισκόφσκι, Αντενόν (71′ Ογιάλα), Μπένι (71′ Τιτζανί), Ίλιτς (78′ Ασαμόα), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς, Σαντίκ.