«Καθάρισε» την Καρμιώτισσα και επέστρεψε στις νίκες η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 9/9/2022 - 21:55

Αντίδραση και... νίκη!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Καρμιώτισσας στο «Αμμόχωστος», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta.

Σε ένα παιχνίδι όπου δεν έθελξε με την απόδοση της, η «Κυρία» είχε την ουσία και κατάφερε να πάρει το ζητούμενο, επιστρέφοντας στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Το... πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα των Πολεμιδιών, η οποία όμως δεν κατάφερε να πάρει κάτι και έτσι δέχθηκε τρίτη ήττα σε ισάριθμα ματς.

Η ομάδα της Αμμοχώστου έβγαλε αντίδραση, μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας, και με τέρματα των Αμπαρτζουμιάν (13') και Νινγκά (60') έφυγε με το «διπλό».

Με τη νέα ήττα, η Καρμιώτισσα έπεσε στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό και την επόμενη (4η) αγωνιστική φιλοξενείται την Πέμπτη (15/9, 19:00) από τον Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από την άλλη, με τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στην 4η θέση με 6 βαθμούς και την ερχόμενη Παρασκευή (16/9, 20:00) υποδέχεται τον Ακρίτα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στο 12' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς Ανόρθωσης, με τον Αμπαρτζουμιάν να κάνει τη σέντρα από δεξιά και ο Νινγκά έπιασε με τη μια το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και πέρασε σε κόρνερ.

Στην εκτέλεση, η Ανόρθωση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Χριστοδουλόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αμπαρτζουμιάν με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 25ο λεπτό η πρώτη φάση της Καρμιώτισσας, με τον Χουσμπάουερ να σεντράρει από δεξιά και τον Χατζηβασίλη να πιάνει σουτ στην κίνηση και τη μπάλα να περνάει έξω.

Εφτά λεπτά μετά, ο Ελαλούτζι δοκίμασε ένα καλό πλασέ εκτός περιοχής και ο Λόρια μπλόκαρε.

Στο 40' ο Σελούσκα έκανε τη σέντρα από αριστερά, με τον Χουσμπάουερ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45'+3, ο Ελαλούντζι έκανε τη σέντρα, ο Χατζηβασίλης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Στο 48' η πρώτη φάση του β' μέρους και από πλευράς Καρμιώτισσας, με τον Σελούσκα να κάνει το διαγώνιο σουτ από αριστερά και τον Λόρια να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά, ο Ουάρτνα επιχείρησε να απειλήσει με ανάποδο ψαλιδάκι και ο Κνόμπλοχ μάζεψε.

Στο 60ο λεπτό, η Ανόρθωση πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Ιωάννου «έκλεψε» μετά από λάθος στην άμυνα της Καρμιώτισσας, μπήκε περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Νινγκά, ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

0

Δυο λεπτά αργότερα, ο Νινγκά μπήκε περιοχή και δοκίμασε το διαγώνιο σουτ από δεξιά, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 66' ο Εμπραλίτζε έπιασε ένα δυνατό σουτ στην κίνηση, εκτός περιοχής, με τον Κνόμπλοχ να αποκρούει δύσκολα.

Τέσσερα λεπτά μετά, η Ανόρθωση έχασε διπλή ευκαιρία. Αρχικά, ο Ουάρντα έκανε το πλασέ από τα αριστερά της περιοχής και ο Κνόμπλοχ, με τον Νινγκά να δοκιμάσει το σουτ στην επαναφορά, όμως ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας έδιωξε ξανά.

Στο 75ο λεπτό, ο Γουαρίς πήρε μπάλα και μπήκε περιοχή από αριστερά, δοκίμασε το διαγώνιο σουτ και ο Κνόμπλοχ απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στο 82', ο Σάμπο έκανε το συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

0

Ανόρθωση (Ντάρκο Μίλανιτς): Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Κορρέα, Παϊσίνιο, Κορέια, Αρτυματάς, Σάμπο (87′ Πάντσεον), Εμπραλίτζε (72′ Γουαρίς), Χριστοδουλόπουλος (36′ Μ. Ιωάννου), Ουάρντα (87′ Αντωνίου), Νινγκά (72′ Ράντονιτς).

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Κνόμπλοχ, Χούμποτσαν, Μαλόν, Μεντίμορετς, Σέλουσκα (66′ Αγγελή), Ελ Αλουχί, Μπεν Σαλάμ, Χουσπμάουερ (78′ Ανδρονίκου), Καλτσάς (66′ Ντούμπια), Χατζηβασίλη (59′ Σελάγια), Ντούρις (78′ Οικονομίδης).

0

Χρίστος Χαραλάμπους (Καρμιώτισσα): «Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση για τη δίκαιη νίκη της. Μπήκαμε μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά. Παρόλο που δεν δεχτήκαμε φάσεις, η Ανόρθωση από ένα στημένο και από δική μας αδράνεια, κατάφερε να προηγηθεί. Στη συνέχεια παίξαμε καλύτερα, όμως δεν υπήρχε καθαρό μυαλό στις ευκαιρίες που δημιουργήσαμε. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, όμως από ένα λάθος στο 60′ δεχτήκαμε δεύτερο γκολ και δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Υπήρξε βελτίωση, όμως έχουμε πολύ δουλειά ακόμα. Δεν έχουμε χρόνο, έχουμε παιχνίδι με τον Άρη και βλέπουμε μπροστά.

Για το ότι η Καρμιώτισσα δεν έχει ακόμα κάποιο βαθμό: «Υπάρχουν ακόμα 33 παιχνίδια. Το να βλέπεις μηδέν βαθμούς, είναι κάτι που επηρεάζει, όμως έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας, να δουλέψουμε σκληρά και τα αποτελέσματα θα έρθουν».

Για την πίεση: «Υπάρχει πίεση. Υπήρχε από την αρχή γιατί έγινε μεγάλη επένδυση. Όμως είναι ένα πολύ δυνατό πρωτάθλημα, όλες οι ομάδες είναι καλές, μπορεί να χαθούν βαθμοί σε οποιοδήποτε παιχνίδι».

0

Ντάρκο Μίλανιτς (Ανόρθωση): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι γιατί είχαμε την υποχρέωση να κερδίσουμε. Με την εντυπωσιακή υποστήριξη από τον κόσμο μας πήραμε τους τρεις βαθμούς. Παίξαμε δυο διαφορετικά ημίχρονα. Στο 1ο ημίχρονο μετά το γκολ που πετύχαμε είχαμε ευκαιρίες να βγάλουμε αντεπιθέσεις αλλά τις καταστρέψαμε. Και μετά δεν ήμασταν τόσο επιθετικοί όσο έπρεπε χωρίς τη μπάλα και για αυτό ταλαιπωρηθήκαμε. Είπαμε κάποια λόγια στο ημίχρονο, διορθώσαμε κάποια πράγματα και τελικά σκοράραμε και κάναμε κι άλλες ευκαιρίες».

Για τα κενά διαστήματα: «Έχουμε πολλή δουλειά να κάνουμε για να μειώσουμε αυτά τα διαστήματα που δεν είναι καλή ομάδα».

0

Παύλος Κορρέα (Ανόρθωση): «Δύσκολο παιχνίδι, η Καρμιώτισσα είναι καλή ομάδα. Σημαντική νίκη. Είναι λες και σκοράρω όταν δεν δεχόμαστε γκολ. Φανταστικός ο κόσμος. Ο Μίλανιτς είναι ένας προπονητής με πάθος και το βγάζει στο γήπεδο και με εμάς».

Έρικ Σάμπο (Ανόρθωση): «Όταν ηρθα στην Πολωνία δεν ήμουν έτοιμος, προπονήθηκε σκληρά και τώρα πήρα την ευκαιρία. Είμαι έκπληκτος με την ποιότητα και τον ανταγωνισμό. Δεν ήταν καλό που χάσαμε από τον ΑΠΟΕΛ όμως τώρα βλέπουμε μπροστά και θέλουμε να πάμε στους 9 βαθμούς. Άκουσα ότι οι οπαδοί της Ανόρθωσης είναι από τους καλύτερους και το είδα από κοντά. Τώρα που τους ζω κατάλαβα ότι είναι το Νο1 στην Κύπρο. Τους περιμένουμε και την Παρασκευή».