«Κάρφωσε» τον Σισκόφσκι της Δόξας πριν την καραντίνα ο Αμπαρτζουμιάν (ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 18/11/2020 - 20:50

Τη νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Αρμενία κόντρα στα Σκόπια στο... ουδέτερο ΓΣΠ, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Nations League. Νίκη που δίνει την πρωτιά του ομίλου και κατά συνέπεια την άνοδο στην επόμενη κατηγορία της διοργάνωσης.

Το γκολ για τους Αρμένιους πέτυχε ο Χοβάνες Αμπαρτζουμιάν της Ανόρθωσης. Ο διεθνής ακραίος μπακ της «Κυρίας» προωθήθηκε και με πλασέ στο 55ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σκοπιανού τερματοφύλακα, Σισκόφσκι ο οποίος αγωνίζεται στη Δόξα.

Θυμίζουμε πως ο Αμρπαρτζουμιάν με απόφαση του Τιμούρ Κετσπάγια θα τεθεί από αύριο (19/11) υπό περιορισμό, καθώς ήταν στενή επαφή με θετικά κρούσματα παικτών της Αρμενίας, οι οποίοι τέθηκαν εκτός αποστολής του σημερινού αγώνα, μαζί και ο Γκαζαριάν της ΑΕΛ.

Από... κυπριακής πλευράς, βασικός ήταν ο Τρισκόφσκι της ΑΕΚ με τα Σκόπια ο οποίος αγωνίστηκε καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης όπως και ο Σισκόφσκι της Δόξας. Στον πάγκο για τους Σκοπιανούς έμειναν οι Μπογκατίνοφ (Εθνικός) και Τραϊτσέφσκι (Δόξα). Μάλιστα, ο τελευταίος πέρασε ως αλλαγή στο 84ο λεπτό.

Εκτός αποστολής ήταν ο τιμωρημένος Σπιρόφσκι της ΑΕΚ ενώ για τους Αρμένιους 90 λεπτά αγωνίστηκε ο Αμπαρτζουμιάν ο οποίος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης.