«Καπαρωμένη» είχε τη νίκη η Ομόνοια, ο Καπαρτής είχε άλλη άποψη (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 30/9/2017 - 20:52

Η Ομόνοια κρατούσε τη νίκη μέχρι το τέλος, όμως ο Ολυμπιακός πήρε την ισοπαλία 1-1 στο τελευταίο λεπτό το βράδι του Σαββάτου (30/09) στο ΓΣΠ, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική. Αρκετές οι ευκαιρίες για τους «πράσινους», που δεν απειλήθηκαν πλην δύο φάσεων, με τη μία να ήταν το γκολ που δέχθηκαν. Ο Λεάντρο το γκολ για το τριφύλλι, στο 51’, στο 90’+4 η ισοφάριση από τον Καπαρτή.

Με την Ομόνοια να έχει την κατοχή της μπάλας από την αρχή και να προσπαθεί να μπει οργανωμένα στην περιοχή του Χίντι, κύλησε το περισσότερο μέρος του Α’ ημιχρόνου στο γήπεδο της πρωτεύουσας. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε κυρίως στην κόντρα να εκμεταλλευτεί κάποια κενά, με κάποια στημένα (κόρνερ ή φάουλ) ωστόσο να ήταν οι φάσεις που γέμισε την περιοχή του Φελτχούιζεν. Πρώτη καλή φάση στο ματς με τον Μαργκάσα, που βρέθηκε μετά από συνδυασμό με τον Λεάντρο σε θέση βολής εντός περιοχής, το σουτ του όμως απέκρουσε ο Χίντι. Ακολούθησε μια κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ στο 14’ σε σέντρα από δεξιά, που έφυγε λίγο έξω. Ο Άγγλος δοκίμασε εκ νέου με δυνατό σουτ στο 26’, με τον Χίντι να αποκρούει με γροθιές. Οι γηπεδούχοι έφτιαξαν κι άλλες ευκαιρίες με διάφορους τρόπους, καταγράφοντας ακόμη τρεις τελικές προσπάθειες όμως το γκολ δεν ήρθε μέχρι το ημίχρονο.

Δυναμικά μπήκε στο Β’ μέρος η Ομόνοια, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, μετά τις αρκετές ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου. Στο 51’ ήρθε –επιτέλους- το γκολ από τον Λεάντρο, που μετά από φάση διαρκείας, είδε την μπάλα να φθάνει στο αριστερό του εντός περιοχής από σέντρα του Μαργκάσα, και έκανε μεμιάς το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα. Ήταν το πρώτο για τον Αργεντινό επιθετικό με την πράσινη φανέλα και ήρθε ως… επιστέγασμα της καλής παρουσίας στο ματς. Στο 61’ ο Ντάρμπισαϊαρ απείλησε εκ νέου, με σουτ στο ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χίντι. Η πρώτη καλή φάση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 67’, με τον Τόρες να κάνει άστοχο σουτ από καλή θέση εντός περιοχής. Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 77’ ο Γουίλιαμ που βρέθηκε μόνος απέναντι στο Χίντι, όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ και μάζεψε τη μπάλα ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού. Η Ομόνοια έλεγξε τον ρυθμό στη συνέχεια και χωρίς να κινδυνέψει περαιτέρω, έφθασε δευτερόλεπτα πριν να πετύχει την τρίτη της νίκη. Ο Καπαρτής ωστόσο… μίλησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο (κυριολεκτικά, αφού το επόμενο που ακούστηκε ήταν το τελικό σφύριγμα) και με κεφαλιά εντός περιοχής έφερε την ισοφάριση στο 90’ + 4.

Ομόνοια (Π. Χριστοδούλου): Φελτχούιζεν, Αραούχο, Μαργκάσα, Φαμπρίτσιο, Γουίλιαμ, Κανού (75’ Μπρέβελντ), Άλεξ Σοάρες, Λεάντρο (88’ Αζίζ), Τζαρζίνιο, Λόπες (69’ Μαδούρο), Ντάρμπισαϊαρ

Ολυμπιακός (Χ. Μιχαήλ): Χίντι, Αντωνίου, Σαμάρας, Χριστοφίδης, Σωτηρίου, Πολυκάρπου, Μιγκελίτο, Κάστρο (78’ Καπαρτής), Πεχλιβάνης, Παχίπης (56’ Μενελάου), Τόρες (85’ Παντελή)