Καλύτερη με... δέκα η ΑΕΛ, συμβιβασμός με ΠΑΕΕΚ (ΒΙΝΤΕΟ)

Παρασκευή, 18/2/2022 - 20:55

Στο 0-0 έμειναν ΑΕΛ και ΠΑΕΕΚ σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική, το βράδι της Παρασκευής (18/02) στο Τσίρειο Στάδιο.

Με παίκτη λιγότερο για περισσότερα από 60', έπαιξαν οι «κίτρινοι».

Η συνέχεια περιλαμβάνει ΑΕΚ εκτός έδρας για την ΑΕΛ, τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ θα αντιμετωπίσει η ΠΑΕΕΚ.

Το ματς

Πιο επιθετικά μπήκε στο παιχνίδι η ΠΑΕΕΚ, δημιουργώντας κάποιες προϋποθέσεις στα πρώτα λεπτά. Στο 27' ο Μηνάς Αντωνίου σταμάτησε τον Νάντο ως τελευταίος παίκτης, με την κίτρινη του να μετατρέπεται σε κόκκινη μετά που ο διαιτητής πήγε στο on-field review του VAR. Η ΠΑΕΕΚ συνέχισε να πιέζει, έχοντας ένα καλό σουτ του Νεοφύτου στο 32', ενώ στο 36' ο Σάντος γύρισε προς τον Μέγιερι, ο οποίος έχασε το κοντρόλ και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Στο 44' η πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛ, με τον Τεϊσέιρα να κάνει το σουτ από καλή θέση και να μαζεύει ο Παναγιώτου.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Οι Τόρες και Τσέποβιτς (δις) δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Παναγιώτου, με το 0-0 να ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Σάντος, Σωτηρίου, Τεϊσέιρα, Ριστέβσκι, Αντωνίου, Μεντόγεβιτς, Ρέινολντς, Μαΐντεβατς, Τσέποβιτς

ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Παναγιώτου, Δημητρίου, Σουμαόρο, Ομπανόρ, Κούρος, Νεοφύτου, Χαραλάμπους, Αριστοτέλους, Νάντο, Καπαρτής, Ενόχ