Ήττα της Εθνικής Γυναικών στη Λιθουανία

Τρίτη, 9/4/2024 - 22:00

Την ήττα γνώρισε η Εθνική μας ομάδα Γυναικών από τη Λιθουανία με 1-0 για την προκριματική φάση του UEFA Women's EURO 2025. Ο σημερινός αγώνας στο LFF stadionas του Βίλνιους αφορούσε τον πρώτο όμιλο της 3ης Κατηγορίας.

Η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο είχε καλή παρουσία και δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ και στο 25ο λεπτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ που πέτυχε η Φρίτα.

Η γηπεδούχος ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πιο αποφασιστικά και στο 46ο λεπτό στην πρώτη φάση του αγώνα άνοιξε το σκορ, 1-0. Αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος και υποχρέωσε την Εθνική μας σε δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες στη νέα διοργάνωση.

Προσπάθησε η ομάδα μας να αντιδράσει, σε ένα ανοικτό όπως εξελίχτηκε παιχνίδι αλλά δυστυχώς δεν απέφυγε την ήττα στο Βίλνιους.

Κύπρος (Βοσκαρίδης): Ματθαίου, Γεωργίου, Σιακαλλή (72' Χρ. Μιχαήλ), Παπαδοπούλου, Σάββα (86' Χρυστάλλα Χαραλάμπους), Χάρτυ, Αριστοδήμου (58' Γιάννου), Παναγιώτου (86' Ελίνα Παναγιώτου), Φρίτα, Βιολάρη, Ε. Μιχαήλ (58' Χρυσοστόμου).

Στον πάγκο: Κατσονούρη, Κουζάλη, Χαρά Χαραλάμπους, Ευστρατίου, Α. Μιχαήλ, Ελένη Παναγιώτου, Κυριακίδη

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας η Λευκορωσία νίκησε τη Γεωργία με 3-0 και έφτασε στους 6 βαθμούς. Ακολουθεί με 4 βαθμούς η Λιθουανία, με 1 η Γεωργία και χωρίς βαθμό η Κύπρος.