Ήττα στην πρόβα τζενεράλε για την Ομόνοια

Παρασκευή, 5/8/2022 - 21:57

Η Ομόνοια γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ με τελικό σκορ 0-2, στο σημερινό (05/08) φιλικό στο ΓΣΠ.

Η Ομόνοια δεν έκανε την καλύτερη της εμφάνιση, «υπολειτούργησε» ανασταλτικά, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες και δεν είχε ενέργεια. Από την άλλη η «Ενωση» μπήκε δυνατά από την αρχή και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο περισσότερο μέρος και των δύο ημιχρόνων. Ο «δικέφαλος αετός» έβαλε το πρώτο γκολ του αγώνα στο 21ο λεπτό, ο Πινέδα με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Φαμπιάνο. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 65ο λεπτό ο Μάνταλος, ο οποίος πήρε μέτρα με την μπάλα στα πόδια, μπήκε στην μεγάλη περιοχή ανενόχλητος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Νιλ Λένον είχε την ευκαιρία να παρατάξει μια ενδεκάδα που μπορεί να χρησιμοποιήσει και στα επίσημα παιχνίδια, να δει τα αποτελέσματα από την προετοιμασία στην Πολωνία, αλλά και εντοπίσει που χρειάζεται περαιτέρω βελτίωση η ομάδα του.

Από την άλλη, ο «Δικέφαλος Αετός» συνεχίζει την προετοιμασία, ενόψει της νέας σεζόν του πρωταθλήματος. Ο Ματίας Αλμέιδα μπόρεσε, να χρησιμοποιήσει όλους τους ποδοσφαιριστές, που έχει στην διάθεση του και να συγκεντρώσει σημαντικά στοιχεία για την συνέχεια.

Θυμίζουμε ότι το «τριφύλλι», θα κοντραριστεί με την Γάνδη, στα play-off του Europa League, για μία θέση στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί, την Πέμπτη 18 Αυγούστου στο Βέλγιο και ο επαναληπτικός στις 25 του ίδιου μήνα.

Τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης:

*διαθέσιμα μετά την λήξη του αγώνα

Πρώτο ημίχρονο:

Πρώτη τελική για την ΑΕΚ, μετά απο δυνατό σουτ του Τσούμπερ και τον Φαμπιάνο να ελέγχει, στο 4ο λεπτό.

Απειλή πάλι η ΑΕΚ στο 11ο λεπτό, ο Τσούμπερ εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ, με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Πρώτη προσπάθεια της Ομόνοιας να απειλήσει, με ένα άστοχο σουτ του Παπουλή στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σούτ από τον Μιξ ένα λεπτό αργότερα, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Ανοίγει το σκορ η «Ένωση» στο 21ο λεπτό, ο Πινέδα με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Φαμπιάνο.

Σουτ του Γκατσίνοβιτς στο 26ο λεπτό, μάζεψε εύκολα ο πορτέριο των «πρασίνων».

Μια ανάσα πριν από το γκολ η ΑΕΚ στο 40ο λεπτό, ο Μάνταλος πάσαρε από τα αριστερά στον Αραούχο στην μικρή περιοχή, με τον τελευταίο να μπερδεύει τα πόδια του και να μην ολοκληρώνει την φάση.

Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Κακκουλή και τον Μπρούνο στο 41ο λεπτό.

Ο Μπάρκερ διείσδυσε στην περιοχή από τα αριστερά, πάσαρε στον Μπρούνο στην μεγάλη περιοχή, με τον τελευταίο να κάνει πλασάρει πάνω από τα δοκάρια.

1

Δεύτερο ημίχρονο:

Πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος για την ΑΕΚ στο 55ο λεπτό, ο Πινέδα βγήκε τετ α τετ, με τον Φαμπιάνο να του λέει όχι.

Διπλασιάζει το σκορ η ΑΕΚ στο 65ο λεπτό, ο Μάνταλος πήρε μέτρα με την μπάλα στα πόδια, μπήκε στην μεγάλη περιοχή ανενόχλητος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι ενδεκάδες:

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Λέτσιακς (82’ Παναγιώτου), Μάθιους (70’ Ψάλτης), Μίλετιτς (67’ Γιούστε), Λανγκ, Μιξ (67’ Χαραλάμπους), Μπασιρού, Μπάρκερ (54’ Λοΐζου), Μπρούνο, Παπουλής (62’ Σάββα), Κακουλλής (62’ Μάταβζ).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Μήτογλου (76΄Κορνέζος), Χατζισαφί (67’ Μυστακόπουλος), Τζαβέλλας (80’ Κοσίδης), Σιμάνσκι (67’ Φράνσον), Γιόνσον (76’ Mιτάι), Γκατσίνοβιτς (67’ Ρώτα), Πινέδα (67’ Γκαρσία), Μάνταλος (76’ Γιούσης), Τσούμπερ (67’ Μοχαμάντι), Αραούχο (67’ Άμραμπατ).