Ιστορική Πορτογαλία, διέλυσε 9-0 το Λουξεμβούργο

Δευτέρα, 11/9/2023 - 23:56

Απόντος του Ρονάλντο, η Πορτογαλία δεν συνάντησε καμία αντίσταση απέναντι στο Λουξεμβούργο και κατέγραψε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της με 9-0. Επιστροφή στα τρίποντα για Σλοβακία, Ουαλία κι Ισλανδία.

4ος όμιλος

Μετά την Κροατία, ήταν η σειρά της Ουαλίας να πανηγυρίσει διπλό. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην έδρα της Λετονίας και επικράτησαν με 2-0 για να φτάσουν τους επτά βαθμούς και να πιάσουν την Αρμενία στην τρίτη θέση. Το σκορ για τους Δράκους άνοιξε ο Ράμσεϊ από το σημείο του πέναλτι (23΄), με τον Μπρουκς να σφραγίσει το τρίποντο στο 90+6΄.

10ος όμιλος

No Cristiano, no problem! Ακόμα και χωρίς τον τιμωρημένο Ρονάλντο στην αποστολή, η Πορτογαλία έκανε επιδείξη δύναμης απέναντι στο Λουξεμβούργο και το ισοπέδωσε με 9-0 στην πιο μεγάλη νίκη σε ολόκληρη την ιστορία της! Η φόρμα των φιλοξενούμενων που προέρχονταν από τρία σερί τρίποντα «έσβησε» από νωρίς, με τους Ινάσιο και Γκονζάλο Ράμος να πετυχαίνουν από δυο γκολ και να καταγράφουν το σκορ ημιχρόνου (4-0). Δυο γκολ του Ζότα στο β΄μέρος ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, το οποίο διανθίστηκε σε... ιστορικά επίπεδα χάρη στη συνδρομή των Ορτά, Μπρούνο Φερνάντες και Ζοάο Φέλιξ για το εκκωφαντικό 9-0.

Στο κατόπι των Πορτογάλων συνέχισε η Σλοβακία, η οποία καθάρισε το τρίποντο (3-0) κόντρα στο Λιχτενστάιν από το πρώτο... εξάλεπτο. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Χάνκο δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, με τον Ντούντα να γράφει το 2-0 στο 3΄. Η ξέφρενη αρχή της Σλοβακίας ολοκληρώθηκε με γκολ του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, που τρία λεπτά μετά σημείωσε το τελικό 3-0 για να διατηρήσει την ομάδα του στο -5 από τους Ίβηρες.

Την πρώτη της νίκη από την προηγούμενη... άνοιξη πανηγύρισε η Ισλανδία, η οποία επιβλήθηκε με 1-0 επί της Βοσνίας χάρη σε buzzer-beater στις καθυστερήσεις. Σκόρερ ο άλλοτε φορ του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον, που νίκησε τον αντίπαλο κίπερ στο 90+1΄για το τελικό 1-0.