Ισοπαλία με γκολ στο Μακάρειο και η «μάχη» για την παραμονή συνεχίζεται (ΒΙΝΤΕΟ)

Σάββατο, 13/4/2019 - 18:57

Δόξα και ΕΝΠ έμειναν στην ισοπαλία 2-2 με την Δόξα να κάνει ακόμη ένα βήμα για την παραμονή και την ΕΝΠ να παραμένει ακόμη στην επικίνδυνη ζώνη.

Οι σημαντικότερες στιγμές του αγώνα:

Η ΕΝΠ έμεινα με δέκα ποδοσφαιριστές μόλις στο 33΄ με απευθείας κόκκινη κάρτα στον Αμπαρτζουμιάν μετά από επικίνδυνο παίξιμο του Αρμένιου στον Αρτάμπε.

Κόντρα στην ροή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τρία λεπτά αργότερα να σκοράρουν με τον Ριέρα. Μακρινό σουτ του Μηνά Αντωνίου, ο Γκρεμσλ έδιωξε δύσκολα, η μπάλα έφτασε στον Ριέρα που προσποιήσεις ξέφυγε από τους αντιπάλους του και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 42΄ η Δόξα κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα.  Ωραία σέντρα του Περέιρα από δεξιά, ο Κάρλος στο δεύτερο δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Πέτρου για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΕΝΠ στην πρώτη της ουσιαστικά ευκαιρία κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου στο 56΄ με τον Πίττα. Ο νεαρός άσος έκανε την κίνηση έξω από την περιοχή, βρήκε χώρο και έκανε το διαγώνιο σουτ νικώντας τον Γκρεμσλ.

Πέντε λεπτά κράτησε το προβάδισμα για την Ένωση, αφού οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκ νέου με τον Μπατίν. Ο Αλεξάνδρου σέντραρε από τα αριστερά και ο Μπατίν με κεφαλιά νίκησε αμυντικούς και Πέτρου για το 2-2.

ΔΟΞΑ: Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουκτάρης, Μιτρέα, Αλεξάνδρου, Τίνκου, Μπόλιεβιτς, Αρτάμπε (38'Παπαφώτης), Κάρλος, Ζατλ (74'Χατζηβασίλης), Μπατίν (83'Παβλόφ).

ΕΝΠ: Πέτρου, Αμπαρτζουμιάν, Ολίβα, Φυτανίδης, Κυριάκου, Μαϊσουράντζε, Ενόχ (77'Μουλαζίμης), Ριέρα (73' Κοσμά), Πίττας, Ουντότζι,  Αντωνίου.