Ισοφαρίστηκε σε 2-2 στο 99ο λεπτό η Εθνική μας στην Αυστρία

Τρίτη, 26/3/2024 - 22:46

Άτυχη η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων στον εκτός έδρας αγώνα της με την Αυστρία.

Η ομάδα μας προηγείτο με 2-1 και στην τελευταία φάση των καθυστερήσεων του αγώνα (99ο λεπτό), μετά από εκτέλεση κόρνερ δέχτηκε την ισοφάριση (2-2) που μας στέρησε τη χαρά της πρώτης νίκης.

Οι διεθνείς μας κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα και αποχώρησαν από το Josko Arena του Ριντ χωρίς να πάρουν το νικηφόρο αποτέλεσμα που θα αποτελούσε και την καλύτερη επιβράβευση τους.

Ο σημερινός αγώνας αφορούσε τον 8ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21 και ήταν ο πέμπτος για την Κύπρο στη διοργάνωση.

Στο 52ο λεπτό ο Ζάνος Σάββα μετά από ωραία προσπάθεια και γωνιακό σουτ άνοιξε το σκορ για την Εθνική μας, 1-0.

Στο 65ο λεπτό οι Αυστριακοί έφτασαν στην ισοφάριση όταν μετά από ωραία προσπάθεια του Μπαλό και γύρισμα προς την εστία μας, Κίττος και Αντωνίου προσπάθησαν να απομακρύνουν όμως η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα μας, 1-1.

Στο 90ο λεπτό ο Γιάννης Σατσιάς έδωσε προβάδισμα για την Εθνική μας, όμως δυστυχώς στο 99ο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-2 και η Εθνική μας με την ισοπαλία παρέμεινε στην τελευταία θέση.

Αμέσως μετά την ισοφάριση, ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

Κύπρος (Κ. Μακρίδης): Κίττος, Κοτσώνης, Κέρκεζ, Χριστοδούλου, Αντωνίου, Νεοφύτου (69' Α. Δημητρίου), Βρόντης (69' Αγγελόπουλος), Οκκάς (83' Ε. Ανδρέου), Σατσιάς, Φώτη (58' Θεμιστοκλέους), Σάββα (83' Βίκτωρος).