Ισοφάρισε στο φινάλε τον Εθνικό και «έσωσε» τον βαθμό η Νέα Σαλαμίνα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 31/1/2021 - 20:20

Ισοπαλία που δεν χάρηκε καμία.

Εθνικός και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο Δασάκι, για την 22η αγωνιστική, παίρνοντας από ένα βαθμό.

Η ομάδα της Αμμοχώστου «έσωσε» τον βαθμό στο φινάλε, με γκολ που πέτυχε ο Ντανίλο στο 88ο λεπτό.

Απογοήτευση στις τάξεις των γηπεδούχουν που έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους και το εύστοχο πέναλτι του Κουντόμπιακ στο 73' δεν ήταν αρκετό.

Σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξε και η απευθείας κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Σάβιτς στο 73ο λεπτό, για αντιαθλητικό και σκληρό μαρκάρισμα στον Σεργίου.

Έπειτα από αυτή την ισοπαλία ο Εθνικός παρέμεινε στην τελευταία θέση με 16 βαθμούς πλέον και την επόμενη (23η) αγωνιστική φιλοξενείται την Κυριακή (7/2, 16:00) από τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

Αντίθετα η Νέα Σαλαμίνα έμεινε στην 7η θέση φτάνοντας στους 26 πόντους και την ερχόμενη Παρασκευή (6/2, 18:00) υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο «Αμμόχωστος».

Εθνικός (Ηλίας Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ντεϊβίσον, Σάβιτς, Χριστοφή, Χουντόμπιακ, Γκόρουμπετς, Παπαγεωργίου (83′ Ταράσοβς), Ουαλί (90+1′ Ντόλεζαλ), Ζάκπα, Μάιντεβατς (69′ Μ. Ηλία).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Χριστοφόρου, Καμισόκο, Τσουκαλάς, Σεργίου (86′ Κρεάν), Σανκό (64′ Ντουβεντρού), Κονφέ, Μπρένο (86′ Νικολάου), Οσέι, Ντανίλο, Βάγκνερ.