Ήρωας Κουέστα, έστειλε τον Άρη στα προημιτελικά του Κυπέλλου

Τετάρτη, 17/1/2024 - 21:52

Σπουδαίος Χουλιάν Κουέστα, πήρε από το χέρι τον Άρη στα πέναλτι και τον οδήγησε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson!

Οι Θεσσαλονικείς πήραν την πρόκριση, επικρατώντας με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι επί της ΑΕΚ μετά το 1-1 σε 120' αγώνα, σε μια αναμέτρηση πραγματικό θρίλερ μέχρι το τέλος. Ο Ισπανός τερματοφύλακας έπιασε δυο πέναλτι των Πόνσε και Βίντα, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε όλα, πλην εκείνο του Φετφατζίδη, με τον Βερστράτε να πετυχαίνει το τελευταίο, που έστειλε στα ουράνια τους «κίτρινους».

Στο μεγαλύτερο μέρος της κανονικής διάρκειας η «Ένωση» ήταν ανώτερη, προηγήθηκε με τον Γκατσίνοβιτς, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, ιδίως, στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το γκολ του Μορόν, στη συνέχεια έκλεισαν σωστά τις γραμμές τους, με τις δυο ομάδες να μην βρίσκουν το γκολ, που θα απλοποιούσε τα δεδομένα.

Στην παράταση η κόπωση έκανε την εμφάνισή της, οι παίκτες και των δυο ήταν επιφυλακτικές, με την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα, όμως, να ψάχνει περισσότερο το γκολ, που δεν θα την έβαζε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη και στη «ρωσική ρουλέτα» ο Κουέστα ήταν ο απόλυτος ήρωας, με το επίτευγμά του να έχει ακόμη μεγαλύτερη αξία καθώς δεν ήταν 100% έτοιμος, παίζοντας με ένεση.

Έτσι, ο Άρης θα τεθεί αντιμέτωπος με το νικητή του ζευγαριού Λεβαδειακός-Νίκη Βόλου και στα ημιτελικά όποια ομάδα περάσει θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παναιτωλικό ή τον ΟΦΗ. Στην αντίπερα όχθη, η ΑΕΚ έχασε ένα στόχο της και τώρα θα στραφεί στην υπεράσπιση του πρωταθλήματος που κατέκτησε την περσινή σεζόν.