Η Σοσιεδάδ απέκλεισε τη Θέλτα

Τετάρτη, 24/1/2024 - 09:39

Η ποιότητα και η εμπειρία της Σοσιεδάδ έκαναν τη... διαφορά στον πρώτο (χρονικά) προημιτελικό του Κυπέλλου Ισπανίας κόντρα στη Θέλτα, με τους Βάσκους να επικρατούν με 2-1 στο «Balaidos» και να παίρνουν πανηγυρικά την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.

Η Σοσιεδάδ πήρε «κεφάλι» στο σκορ με το... καλησπέρα, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Ογιαρθάμπαλ με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Μερίνο έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Η Θέλτα, που είχε στο βασικό σχήμα για άλλο ένα ματς τον Τάσο Δουβίκα (αντίκρισε την κίτρινη κάρτα στο 45'+2') προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως σπατάλησε όλες τις καλές στιγμές που είχε μπροστά απ' την εστία του Ρεμίρο.

Στο 66' ο Μπέκερ διπλασίασε τα τέρματα της Σοσιεδάδ κι έβαλε τις βάσεις για την πρόκριση των Βάσκων, όπως κι έγινε στο τέλος, καθώς το γκολ του Ντε λα Τόρε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, δεν άλλαξε κάτι στην ουσία για τη Θέλτα, που απλά σημείωσε το γκολ της τιμής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των προημιτελικών του Κυπέλλου Ισπανίας (Copa del Rey) έχουν ως εξής:

Θέλτα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2