Η Σερβία πέρασε στην επόμενη φάση μετά τη νίκη επί της Εθνικής μας

Πέμπτη, 23/5/2024 - 22:27

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια η Εθνική μας ομάδα Παίδων Κ-17 γνώρισε απόψε την ήττα από την αντίστοιχη της Σερβίας με 3-1 στο Στάδιο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Ο αγώνας αφορούσε την 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του EURO Κ-17 και με αυτό το αποτέλεσμα η Σερβία προκρίθηκε στην προημιτελική φάση, όπως επίσης και η Τσεχία από τον πρώτο όμιλο.

Η Εθνική μας είχε καλή παρουσία, δημιούργησε ευκαιρίες και προηγήθηκε στο σκορ, αλλά δυστυχώς ισοφαρίστηκε στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Εξέλιξη που επηρέασε αρνητικά, σε συνδιασμό βέβαιαι και με το γρήγορο γκολ που δεχτήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 35ο λεπτό η Εθνική μας άνοιξε το σκορ με μακρινό σουτ του Πέτρου Ιωάννου και η Σερβία ισοφάρισε στο 45+3 με τον Ζβέκτοβιτς, αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο 1-1.

Στο 53ο λεπτό η Σερβία πήρε προβάδισμα (2-1) με τον Στογιάνοβιτς και στο 63ο λεπτό ο Κοστόφ διαμόρφωσε το 3-1.

Κύπρος: Στ. Παναγή, Σκάφη, Χαραλάμπους, Κ. Ιωάννου, Π. Ιωάννου (76' Στ. Δημοσθένους), Χριστοδούλου, Λουκαϊδης (58' Ευαγγέλου), Χατζηλευτέρη (86' Αγγελίδης), Μιχάλας, Βασιλείου (76' Πετούσης), Νικολάου (48' Ψηλογένης).

Τον αγώνα παρακολούθησαν περισσότεροι από δύο χιλιάδες φίλαθλοι.

Στο άλλο σημερινό παιχνίδι του ομίλου μας η Τσεχία νίκησε με 3-1.