Η Γκάνα πέταξε εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου τη Νιγηρία και… πάει Κατάρ

Τρίτη, 29/3/2022 - 22:22

Η Γκάνα επιστρέφει σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου, καθώς «τσίμπησε» 1-1 στη Νιγηρία και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα, πήρε εκείνη το «εισιτήριο» για τα γήπεδα του Κατάρ, πετώντας εκτός τους «σούπερ αετούς», για πρώτη φορά από το 2006!

Αυτή θα είναι η τέταρτη συμμετοχή για την Γκάνα στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη.

Το «χρυσό» γκολ των Γκανέζων σημείωσε ο Τόμας Πάρτεϊ μόλις στο 10ο λεπτό. Η Νιγηρία ισοφάρισε στο 22' με τον Γουίλιαμ Τροστ Εκόνγκ, αλλά έμειναν εκεί…

Για την ακρίβεια, η Γκάνα είχε τον απόλυτο έλεγχο και μάλλον εύκολα κράτησε αυτό το 1-1, που τη στέλνει στο Κατάρ.

Ο Ουζόχο αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, ενώ ο Σέχου μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο, με τους δύο ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας να μένουν εκτός Μουντιάλ.