Η Γερμανία γλίτωσε την ήττα σε φιλική ματσάρα με την Ουκρανία

Δευτέρα, 12/6/2023 - 21:21

Η Ουκρανία πήγε να χαλάσει τη γιορτή της Γερμανίας!

Σε ένα φιλικό που διεξήχθη στη Βρέμη και είχε τον χαρακτήρα της γιορτής μιας και η «νασιοναλμανσαφτ» συμπλήρωνε 1000 παιχνίδια στην ιστορία της, οι δύο ομάδες έμειναν στο χορταστικό 3-3.

Σε ένα ματς με… ελληνική αύρα, αφού ο Τάσος Σιδηρόπουλος και το τιμ του διηύθυναν το φιλικό.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Γερμανία προηγήθηκε στο 6ο λεπτό με γκολ του Φίλκρουγκ μετά από ασίστ του Βολφ, αλλά η απάντηση των Ουκρανών ήταν άμεση. Διότι στο 19’ ο Τσιγκάνκοφ έφερε το σκορ στα ίσα και τέσσερα λεπτά μετά ο Ρίντιγκερ μετά το γύρισμα του Μούντρικ υπέγραψε την ανατροπή (1-2). Με τον Τσιγκάνκοφ στο 56’ να «χτυπάει» ξανά και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους που έδειχναν διατεθειμένοι να χαλάσουν την γιορτή των «πάντσερ».

Παρόλα αυτά, η Γερμανία βρήκε στο τέλος τις απαντήσεις και γλίτωσε την ήττα. Με τον Χάφερτς να μειώνει στο 83’ και τον Κίμιχ με πέναλτι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 3-3.