Ήττα στην πρόβα-τζενεράλε από τη Νάπολι, χρήσιμα συμπεράσματα για Αντόνε

Παρασκευή, 11/8/2023 - 21:22
ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΝΤΟΝΕ

Ήττα με 0-2 δέχθηκε ο Απόλλωνας στην Ιταλία από τη Νάπολι, στην πρόβα-τζενεράλε των «κυανόλευκων» για την έναρξη του εγχώριου πρωταθλήματος. Οι Ιταλοί πρωταθλητές σκόραραν και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Οσιμέν και Σιμεόνε. Ο πρώτος αξιοποίησε υποδειγματική σέντρα και εντελώς ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο δεύτερος με εύστοχο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Μπογκντάν Αντόνε είχει μια σπουδαία ευκαιρία να εξάγει χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση της ομάδας του, όπως επίσης να διαμορφώσει τα τελικά του πλάνα. Υπενθυμίζουμε πως ο Απόλλωνας θα αναμετρηθεί με τον Οθέλλο για την πρώτη αγωνιστική, στις 19 Αυγούστου (20:00).

Όσον αφορά στο παιχνίδι, η Νάπολι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Λεμεσού τα πήγε αρκετά καλά στο αμυντικό κομμάτι, καθώς ο Οσιμέν ταλαιπώρησε αρκετά την εν λόγω γραμμή. Ο Απόλλωνας σημείωσε κάποιες καλές στιγμές, με κορυφαία αυτή του Χ.Κυριάκου, το σουτ του οποίου βρήκε σε ετοιμότητα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι παίκτες που αγωνίστηκαν στο φιλικό: Άντος (46′ Δημητρίου, 85′ Λοΐζου), Νταρίκουα (85′ Νέαρχος), Πεϊμπέρνς (63′ Ποντικός), Σιέλβικ, Εκπολό (71′ Σαγκάλ), Χάμπος (63′ Μαλεκκίδης), Κολ (85′ Αυγουστή), Γιούρσεβιτς (71′ Άδωνη), Αμπντουραχίμι (63′ Φιλιώτης), Βαλμπουενά (63′ Ψύχας), Ντιγκινί.