Απέδρασε νικηφόρα η ΑΕΚ από το «Παπ» και έβαλε... φωτιά στο πρωτάθλημα (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 1/3/2020 - 19:52

Μεγάλη νίκη (1-2) για την ΑΕΚ μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» κόντρα στην Ανόρθωση για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιβάν Τρισκόφσκι.

Ο Σκοπιανός αρχηγός των «κιτρινοπράσινων» σκόραρε δις και έδωσε τεράστιας σημασίας τρίποντο για την ομάδα του. Αρχικά η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ ενώ το 2-0 ήρθε στο 49ο λεπτό. Για την Ανόρθωση μείωσε στο τελευταίο λεπτό με τον Κατσαράβα σε 2-1.

Πλέον, με αυτή τη νίκη της ΑΕΚ η ομάδα της Αμμοχώστου περιμένει το αυριανό (02/03 – 19:00) αποτέλεσμα του αιώνιου ντέρμπι μεταξύ ΑΠΟΕΛ και Ομόνοιας για να μάθει αν θα είναι στην πρώτη ή δεύτερη θέση με την έναρξη των πλέι οφ.

Από την άλλη η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του πρωταθλήματος στους 35 βαθμούς και την πέμπτη θέση και περιμένει να μάθει και αυτή αντίπαλο για την πρώτη αγωνιστική των πλέι οφ. Αν η Ομόνοια χάσει από τον ΑΠΟΕΛ τότε αυτή θα είναι η αντίπαλο της ΑΕΚ, σε αντίθετη περίπτωση η ομάδα της Λάρνακας θα αντιμετωπίσει ξανά την Ανόρθωση.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης η Ανόρθωση παρά το αρχικό σοκ του γκολ της ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει όμως χωρίς επιτυχία. Το δεύτερο γκολ στις αρχές του δεύτερου μέρους δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους παίκτες του Τιμούρ.

Στο τέταρτο λεπτό ο Ράγιο εκτέλεσε το φάουλ με τον Σίλντεφελντ να κάνει την κεφαλιά όμως τον Τόνιο να μαζεύει την μπάλα χωρίς προβλήματα.

Στην πρώτη της ευκαιρία και από στατική φάση, η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ με απευθείας φάουλ του Τριτσκόφσκι από το ημικύκλιο της επανορθωτικής στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Καλτσάς αμαρκάριστος από το σημείο του πέναλτι, έκανε το σουτ με τη μία έπειτα από πάσα του Σελίν, αλλά ο Τόνιο απέκρουσε στο 18ο λεπτό.

Στο 35ο λεπτό ο Ράγιο επιχείρησε το σουτ όμως ο Τόνιο δε δυσκολεύτηκε να μαζέψει την μπάλα.

Στο 38ο λεπτό ο Γιάννου έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Λόρια σε πολύ δύσκολη απομάκρυνση σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ναράνχο με καλό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Καλή προσπάθεια και σουτ από τον Τριτσκόφσκι, ο Λόρια έπεσε και απομάκρυνε δύσκολα σε κόρνερ στο 48ο λεπτό. Ο Τριτσκόφσκι απείλησε ξανά στο επόμενο λεπτό, μετά από αδράνεια στην άμυνα, ο Λόρια έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Ο Τριτσκόφσκι με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στην κλειστή γωνία του μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το 2-0 στο 49ο λεπτό.

Στο 62ο λεπτό ο Μίχαλ Ντούρις κιτρινίστηκε και έτσι δε θα είναι στη διάθεση του Τιμούρ Κετσπάγια για την πρώτη αναμέτρηση των πλέι οφ.

Ο Γιάννου βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια και προτού σουτάρει για να επιδιώξει το 3-0, ο Νταουσβίλι του... πήρε τη μπουκιά από το στόμα στο 65ο λεπτό.

Ο Ράγιο από καλή θέση στην περιοχή δεν μπόρεσε να σκοράρει, σπαταλώντας μεγάλη ευκαιρία για μείωση στο σκορ στο 71ο λεπτό.

Δοκάρι για την Ανόρθωση με σουτ του Γκαλίτσιου μετά από φάση διαρκείας στο 89ο λεπτό.

Η Ανόρθωση βρήκε το γκολ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κατσαράβα ο οποίος μείωσε σε 2-1. Ωραίος συνδυασμός Μαργκάσα-Ανανίτζε, με τον Πορτογάλο να δίνει την ασίστ στον Κατσαράβα που μείωσε σε 1-2 με κοντινό πλασέ.

Ο Σίλντενφελντ μετά από φάση διαρκείας έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά οι παίκτες της ΑΕΚ απομάκρυναν πριν από τη γραμμή του τέρματος στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντεφελντ, Βργκοτς, Σελίν (Mαργκάσα 56'), Κωστάκης, Νταουσβίλι, Ράγιο, Καλτσάς (Ανανίτζε 56'), Οκριασβίλι, Ντούρις (Κατσαράβα 69')

ΑΕΚ (Νταβίδ Κανέδα): Τόνιο, Τρουγιολς (Γκολομπάρτ 78'), Άμπραχαμ, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Ναράνχο, Γιάννου (Ράσπας 81'), Φακούντο (Σπόλιαριτς 76')

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών της αναμέτρησης

Νταβίδ Κανέδα (ΑΕΚ):  «Είμαι χαρούμενος για τους παίκτες μου. Ήταν μία μεγάλη νίκη για μας αν και είμαστε μακριά από τους στόχους μας, που είναι να ήμαστε κοντά στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα».

Τιμούρ Κετσπάγια (Ανόρθωση): «Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για τη νίκη. Δεν είχαμε αυτά που πρέπει για να κερδίσουμε και πρώτα δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι από την αρχή στο παιχνίδι. Σε τέτοια παιχνίδια όταν ο αντίπαλος μπορεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της δεν είναι εύκολο. Ο αντίπαλος είχε πλεονέκτημα ότι δεν έπαιξε μεσοβδόμαδα, ενώ εμείς δώσαμε αρκετές δυνάμεις σε ένα σημαντικό παιχνίδι και σήμερα φάνηκε ότι μας έλειπε η φρεσκάδα. Τώρα πρέπει να περιμένουμε τους άλλους τι θα κάνουν για να ξέρουμε πως θα αρχίσουμε στα πλέι οφ. Δεν μπορώ να έχω παράπονο από τους παίκτες γιατί δεν ήταν εύκολες αυτές οι δύο βδομάδες, άλλα είμαστε εκεί και θα προσπαθήσουμε να μείνουμε μέχρι τέλος. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα. Πρέπει να είμαστε καλύτεροι και θα προσπαθήσουμε να είμαστε πιο φρέσκοι και αποφασισμένοι σε τέτοια παιχνίδια».

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ): «Ήταν ντέρμπι της Λάρνακας. Ξέρουμε πόσο σημαντικό είναι για όλους και για τους οπαδούς μας. Είναι παιχνίδια που περιμένουν οι οπαδοί μας. Ήταν σημαντικό που κάναμε όσα είπε ο προπονητής και καταφέραμε να κερδίσουμε. Ακολουθούμε πλάνο και γνωρίζουμε ότι θα είναι δύσκολο. Σημαντικό είναι να δείχνουμε τον επαγγελματισμό μας και αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε».

Στη συνέχεια ανέφερε: «Είναι μεγάλη ομάδα η Ανόρθωση, έδειξαν πώς μπορούν να κερδίσουν το πρωτάθλημα. Ξέραμε τις δυσκολίες και αντιδράσαμε καλά. Ήμασταν τυχεροί στο τέλος αλλά νομίζω πως ελέγχαμε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Δεν τους αφήσαμε να κάνουν το παιχνίδι τους».

Για τον Κανέδα: «Ο προπονητής είναι εδώ πολύ λίγο καιρό και δεν μπορούσε να αλλάξει πολλά. Ήμαστε επαγγελματίες και έπρεπε να δώσουμε απαντήσεις. Νομίζω το αξίζαμε. Αυτή η νίκη είναι αφιερωμένη σε όλους του οπαδούς και όσους υποστηρίζουν την ΑΕΚ».

Γκόρντον Σίλντεφελντ (Ανόρθωση): «Δύο φορές δεν είχαμε συγκέντρωση, δεχθήκαμε δύο γκολ από στημένες φάσεις. Αυτές οι λεπτομέρειες είναι που μετρούν και κάνουν τη διαφορά. Πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε, να δούμε πως θα μπορέσουμε να πάρουμε ξανά τα θετικά αποτελέσματα. Δυστυχώς χάσαμε το πλεονέκτημα μας».

Απόστολος Γιάννου (ΑΕΚ): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς με πολύ καλή και σκληρή ομάδα. Ο ερχομός του νέου προπονητή άλλαξε κάποια πράγματα προς το καλύτερο όπως συνηθίζεται σε κάθε άλλαγή στην τεχνική ηγεσία. Ο Κανέδα άλλαξε κάποια πράγματα σε 2-3 προπονήσεις μαζί του. Πρόσθεσε κάποια πράγματα πιο συγκεκριμένα που δεν είχαμε στο παιχνίδι μας προηγουμένως. Εντάξει δεν θα μπω στη διαδικασία να συγκρίνω προπονητές αλλά, φάνηκε ότι ο καθένας σήμερα έκανε αυτό που έπρεπε λίγο ή πολύ. Ελπίζω να συνεχίζουμε έτσι. Όπως έχω πει ξανά, βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι και στο τέλος να προσπαθήσουμε για το καλύτερο. Δεν πρέπει να κοιτάμε 2-3 εβδομάδες μετά, πρέπει να μάθουμε καλά τι ζητάει ο προπονητής και να συνεχίσουμε έτσι. Το πιστεύουμε ότι μπορούμε να ανέβουμε κι άλλο βαθμολογικά, βγάζοντας ο καθένας ό,τι περισσότερο μπορεί από το παιχνίδι του. Έμειναν δέκα ματς και δεν είναι λίγα. Θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».