Η Ατλέτικο δέχεται για δεύτερη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία της γκολ από κίπερ

Τετάρτη, 20/9/2023 - 07:48

Ένα φινάλε βγαλμένο από τα... τεφτέρια των καλύτερων σεναριογράφων είχαμε στο Λάτσιο - Ατλέτικο.

Εκεί όπου οι Μαδριλένοι ήταν αγκαλιά με το να ξεκινήσουν στο φετινό Champions League με μια τεράστια εκτός έδρας νίκη στο Ολίμπικο, αλλά πληγώθηκαν με τρόπο που σίγουρα δεν το περίμεναν αφού στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ιβάν Προβεντέλ σκόραρε με φοβερή κεφαλιά για να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Αυτή πάντως δεν είναι η μοναδική φορά που η Ατλέτικο δέχεται γκολ από αντίπαλο τερματοφύλακα, μιλώντας πάντα για ευρωπαϊκά παιχνίδια.

Πριν από 57 χρόνια, ο Γιουγκοσλάβος, Ίλια Πάντελιτς, είχε βρει δίχτυα απέναντι στους ροχιμπλάνκος στην αναμέτρηση με τη Βοϊβοντίνα  (3-1), στις 16 Νοεμβρίου του 1966 στο Νόβι Σαντ.