«Χτύπησε» στις καθυστερήσεις την Ένωση και επέστρεψε στις νίκες η Ν. Σαλαμίνα

Παρασκευή, 6/1/2023 - 21:06

Επιστροφή στις νίκες!

Η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 1-0 επί της Ένωσης, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, «χτυπώντας» στο 90ο λεπτό και πανηγύρισε νέο τρίποντο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν τα δικά τους καλά διαστήματα και τις ευκαιρίες, δίχως όμως να καταφέρνουν εντέλει να τις μεταφράσουν σε γκολ.

Στην ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν παραπάνω μπάλα, έκαναν καλή διαχείριση του αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να διεισδύσουν στην αντίπαλη περιοχή.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν... στροφές στα τελευταία λεπτά του αγώνα και βρήκαν το πολυπόθητο γκολ στο 90ο λεπτό, με τον Κλίμοβιτς που είχε περάσει ως αλλαγή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 100ο λεπτό, με καταπληκτικό τελείωμα ο Τσίκο Μπάνζα, ανοίγοντας... λογαριασμό με την φανέλα της ομάδα τους.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην 7η θέση με 25 βαθμούς και η ομάδα του Παραλιμνίου στην 11η με 15 βαθμούς.

Στην επόμενη (19η) αγωνιστική, η Νέα Σαλαμίνα φιλοξενείται την Δευτέρα (16/01, 19:00), στο «Γλαύκος Κληρίδης» από την Δόξα και η Ένωση υποδέχεται την Παρασκευή (13/01, 19:00), στο «Τάσος Μάρκου» την Πάφο.

Οι ενδεκάδες

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης):  Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Οφόρι, Καρλίτος (60′ Μποτεάκ), Μιγκελίτο (72′ Κλίμοβιτς), Μάντζεκ, Τιάγκο (72′ Τσίκο Μπάνζα), Φελίπε (60′ Μαργκάσα), Ντορεγκαράι (85′ Φλοριάν).

Ένωση (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστις, Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα (90′ Κατσιάρης), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου (65′ Μαυρουδής), Βουτσένοβιτς, Κοτσώνης, Ντρέκσα, Λαμί (65′ Βούκτσεβιτς).