Χιούλμαντ: «Το VAR έκρινε το ματς, δεν αντέχω άλλο αυτές τις γελοίες αποφάσεις»

Κυριακή, 30/6/2024 - 10:12

Η Δανία είδε να της ακυρώνεται γκολ για... χιλιοστά και λίγα λεπτά μετά να καταλογίζεται πέναλτι με χρήση VAR με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη Γερμανία με 2-0 στους «16» του Euro 2024. Ο προπονητής των ηττημένων, Κάσπερ Χιούλμαντ, τα έβαλε μετά το τέλος του ματς με την... τεχνολογία.

«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην Γερμανία, ήμασταν υπό πίεση τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Στην συνέχεια, ήταν πιο ισορροπημένο, αλλά αυτό το ματς κρίθηκε από δύο αποφάσεις του VAR», σχολίασε ο έμπειρος τεχνικός και πρόσθεσε: «Το γκολ μας ακυρώθηκε για ένα εκατοστό, έχω την φωτογραφία εδώ, δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε έτσι το VAR. Και λιγότερο από ένα λεπτό αργότερα, δόθηκε αυτό το πέναλτι στην Γερμανία (σ.σ. για χέρι στην περιοχή από τον Γιόακιμ Αντερσεν, ο οποίος είχε σκοράρει νωρίτερα). Δεν αντέχω άλλο αυτές τις γελοίες αποφάσεις. Δεν μπορούμε να ζητήσουμε από τους αμυντικούς μας να τρέξουν χωρίς να χρησιμοποιήσουν τα χέρια τους. Σε αυτήν την κατάσταση, δεν υπάρχει τίποτε αφύσικο, πηδάει και η μπάλα κτυπά στο χέρι του. Σπάνια μιλάω για την διαιτησία, αλλά εδώ, έκρινε ξεκάθαρα την πορεία του ματς. Είναι πολύ απογοητευτικό για την ομάδα μου. Εάν είχαμε προηγηθεί 1-0, θα είχαν αλλάξει τα πάντα. Το ποδόσφαιρο δεν θα έπρεπε να είναι έτσι».