«Χάλκινος» ο Γρηγορίου στους Πολυεθνείς Αγώνες Κολύμβησης Νέων

Δευτέρα, 3/4/2023 - 12:49

Ένα χάλκινο μετάλλιο και τρεις νέες παγκύπριες επιδόσεις ήταν η συγκομιδή για την Κύπρο στους πολυεθνείς αγώνες νέων και νεανίδων, που διοργάνωσε η Κυπριακή Ομοσπονδία Κολύμβησης το διήμερο 1-2 Απριλίου, στο ολυμπιακό κολυμβητήριο Λεμεσού. Το μεγαλύτερο παράσημο όμως για τη χώρα μας ήταν το δέκα άριστα και το… χρυσό μετάλλιο που κέρδισε στο οργανωτικό κομμάτι και την άψογη, από κάθε άποψη διοργάνωση που πραγματοποίησε. Οι εκπρόσωποι των χωρών που πήραν μέρος (και δεν ήταν λίγες, 15 στον αριθμό) εκφράστηκαν με τα πιο κολακευτικά σχόλια και έφυγαν από το νησί με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, από κυπριακής πλευράς ο Αλέξανδρος Γρηγορίου χάρισε στην Κύπρο το χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πρόσθιο με επίδοση 1.04.25 που αποτελεί και νέα παγκύπρια επίδοση νέων. Ο 18χρονος αθλητής μας, ένα από τα ανερχόμενα ταλέντα της κυπριακής κολύμβησης τερμάτισε πίσω από τον σέρβο Uros Zivanovic (1.03.49) και τον βούλγαρο Maksim Manolov (1.04.12), ενώ στο 200άρι του αγωνίσματος έμεινε την 4η θέση και στο 50άρι στην 5η θέση. Άλλες δύο ΝΠΕ σημειώθηκαν από τις ομάδες στα 4Χ100μ. μικτή νέων και 4Χ100μ. ελεύθερο νέων. Η ομάδα στα 4Χ100μ. μικτή νέων (Πασχάλη Άγγελος, Γρηγορίου Αλέξανδρος, Βακανά Πόλυς, Κώστα Νικόλας) με 3.59.09 και η ομάδα σκυταλοδρομίας στα 4Χ100μ. ελεύθερο νέων (Κώστα Νικόλας, Γρούτας Μιχάλης, Καραγιαννάς Γιάννης, Πάντζιαρος Ανδρέας) με 3.33.00.

Την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη πήρε η Πολωνία , η οποία κατέκτησε και την πρώτη θέση στην κατηγορία των νέων, ενώ η Τουρκία κέρδισε την πρώτη θέση στις νεάνιδες. Πολωνία και Τουρκία έδειξαν από νωρίς ότι θα πάλευαν για την πρώτη θέση. Η πρωτιά κρίθηκε στα τελευταία αγωνίσματα με την Πολωνία να μαζεύει 331β. και να κατακτά το κύπελλο, με την Τουρκία να μένει στην δεύτερη θέση με 302β. και την Κροατία στην τρίτη με 254.5β. Στην κατηγορία των νέων Πολωνία, Ουκρανία και Κροατία κατέλαβαν τις τρεις πρώτες θέσεις, ενώ στην κατηγορία των νεανίδων την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν η Τουρκία, η Πολωνία και η Ελλάδα.

Την κήρυξη των αγώνων έκανε ο πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Ανδρέας Μιχαηλίδης, ο οποίος με προθυμία ανταποκρίνεται πάντοτε σε πρόσκληση της Ομοσπονδίας και δηλώνει παρόν σε αγώνες και άλλες εκδηλώσεις. Μεγάλοι χορηγοί των αγώνων ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού, η ΟΠΑΠ Κύπρου και η Πετρολίνα. Χορηγός επικοινωνίας το Ράδιο Active.

Τα πλήρη αποτελέσματα των αθλητών μας είναι:

Γρηγορίου Αλέξανδρος: 100μ. πρόσθιο (3ος) 1.04.25, 200μ. πρόσθιο (4ος) 2.21.72, 50μ. πρόσθιο (5ος) 29.53,

Βακανά Πόλυς: 400μ. μικτή (10ος ) 4.45.33, 200μ. μικτή (13ος) 2.16.24, 100μ. πεταλούδα (14ος) 58.26

Κώστα Νικόλας: 50μ. ελεύθερο (8ος) 23.91, 100μ. ελεύθερο (14ος) 53.93

Προκοπίου Μιχαελδήμη: 100μ. ελεύθερο (13η ) 1.00.78, 100μ. πρόσθιο (8η) 1.15.15, 50μ. πρόσθιο (9η) 33.92

Κωνσταντίνου Σταύρος: 50μ. πεταλούδα (13ος) 26.85, 50μ. ύπτιο (11ος) 28.84

Κόντο Μαριάννα: 50μ. πεταλούδα (12η) 29.83, 100μ. ύπτιο (14η) 1.10.61, 50μ. ύπτιο (12η) 31.57, 100μ. πεταλούδα (12η) 1.09.21

Χατζηλευτέρης Στέφανος: 200μ. πεταλούδα (11ος) 2.11.15

Πασχάλη Άγγελος: 100μ. ύπτιο (13ος) 1.02.62

Ιωαννίδου Έρικα: 50μ. ελεύθερο (12η) 28.12

Ανδρέου Ροδόλφος: 1500μ. ελεύθερο (8ος) 16.22.98, 400μ. ελεύθερο (13ος) 4.12.26

Γρούτας Μιχάλης: 200μ. ελεύθερο (12ος) 1.58.76

4Χ100μ. Μικτή (11οι) 3.59.09 (Πασχάλη Άγγελος, Γρηγορίου Αλέξανδρος, Βακανά Πόλυς, Κώστα Νικόλας)

4Χ100μ. Ελεύθερο (10οι) 3.33.00 (Κώστα Νικόλας, Γρούτας Μιχάλη, Καραγιαννάς Γιάννης, Πάντζιαρος Ανδρέας)

4 Χ 200μ. Ελεύθερο (10οι) 8.02.62 (Γρούτας Μιχάλης, Καραγιαννάς Γιάννης, Χατζηλευτέρης Στέφανος, Κουτσιουπής Παναγιώτης)

ΠΟΛΥΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΕΡΒΙΑ

Με μια νέα παγκύπρια επίδοση παίδων επέστρεψε και η ομάδα που μας εκπροσώπησε στους πολυεθνείς αγώνες που διεξήθηκαν στο Βελιγράδι για αγόρια γεννηθέντα το 2007-2008 και κορίτσια το 2008-2009. Την παγκύπρια επίδοση πέτυχε ο Αλέξης Ιακωβίδης στα 100μ. ύπτιο παίδων με επίδοση 58.92 όπου κατέλαβε την 4η θέση. Επίσης ο ίδιος αθλητές κατέλαβε την 5η θέση στα 200μ. ύπτιο με χρόνο 2.09.59