Χαλαρός Παναθηναϊκός στην Καρδίτσα και τώρα… ντέρμπι!

Κυριακή, 10/3/2024 - 20:15

Έκανε το… χρέος του ο Παναθηναϊκός AKTOR!

Οι «πράσινοι» νίκησαν χωρίς να πατήσουν ιδιαίτερα το «γκάζι» με σκορ 87-64 την Καρδίτσα, ανέβηκαν στο 19-1 στη Stoiximan Basket League και στρέφονται τώρα στο κρίσιμο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα (14/03, 19:45).

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε ισόπαλο 22-22. Από εκεί και πέρα όμως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «έσφιξε» την άμυνά της κι έτρεξε κάποια στιγμή ένα επιμέρους σκορ 6-25, το οποίο μετέτρεψε το 32-34 σε 38-59. Από εκεί και πέρα, η Καρδίτσα πάλεψε και μείωσε προσωρινά, αλλά δεν είχε τη δυνατότητα να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Παναθηναϊκό AKTOR να παίρνει το εύκολο ροζ φύλλο.

Κορυφαίος των νικητών με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο Ματίας Λεσόρ, ενώ 15 πόντους και 7 ριμπάουντ σε μόλις 16 λεπτά μέτρησε ο Ντίνος Μήτογλου. Καλό ματς με 8 πόντους και 7 ασίστ για τον Τζέριαν Γκραντ, πιο θετικός από ποτέ με 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 τάπες ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι. Πολύ θετικός στο δεύτερο ημίχρονο με 12 πόντους ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης.

Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 6-14 αλλά έχουν ακόμη απόσταση ασφαλείας από τον ουραγό Απόλλωνα, πολύ καλό ματς με 13 πόντους έκαναν οι Σακ Μπιουκάναν και Ρέι ΜακΚάλουμ.