Γύρισε μόνος του το ματς o Σουάρες με χατ τρικ σε 19 λεπτά

Παρασκευή, 10/11/2023 - 11:59
ΛΟΥΙΣ ΣΟΥΑΡΕΣ ΓΚΡΕΜΙΟ (AP)

Μπορεί τα χρόνια να περνάνε και ο Λουίς Σουάρες πλέον να «πατάει» στα 36, ωστόσο το... τόπι δεν ξεχνιέται και ο Ουρουγουανός φρόντισε να το αποδείξει και πάλι.

Μέσα σε μόλις 19 λεπτά, ο «πιστολέρο» κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω στην αναμέτρηση ανάμεσα στην Μποταφόγκο και την Γκρέμιο, οδηγώντας την ομάδα του σε μια απίθανη ανατροπή με ένα... μυθικό χατ τρικ, η οποία ήταν αρκετή για να βάλει «φωτιά» στο πρωτάθλημα της Βραζιλίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ με 3-1 στο 49ο λεπτό. Εκεί ο Σουάρες πήρε την κατάσταση στα χέρια του και αφού πρώτα μείωσε στο 50ο λεπτό, σκόραρε τελικά άλλες δύο φορές (53’, 69’) και έκανε μόνος του την απόλυτη ανατροπή, βάζοντας «φωτιά» στο πρωτάθλημα.

Με τη συγκεκριμένη νίκη, η Γκρέμιο έπιασε την Μποταφόγκο (έναν αγώνα λιγότερο) και την Παλμέιρας στους 59 βαθμούς, με την Μπραγκαντίνο να έχει έναν βαθμό λιγότερο. Ο Σουάρες έφτασε τα 23 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις φέτος με την Γκρέμιο, μετρώντας και 16 ασίστ σε 48 συμμετοχές.