Ηττήθηκε ξανά από τη Γουέστ Χαμ και... αποχαιρέτησε την Ευρώπη η ΑΕΚ (ΦΩΤΟ)

Πέμπτη, 16/3/2023 - 23:52

Ήττα ξανά και... Ευρώπη τέλος!

Η ΑΕΚ έχασε με 4-0 από τη Γουέστ Χαμ στο «London Stadium», για τη φάση των «16» του Conference League, και με συνολικό σκορ 6-0 αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Το... πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα της Λάρνακας, σε ένα παιχνίδι που πήγαν όλα «στραβά», αφού εκτός από τα πολλά τέρματα που δέχθηκε, είδε ξανά τον Γκουστάβο να δέχεται κόκκινη στο 45', παίζοντας για ένα ολόκληρο ημίχρονο με δέκα παίκτες.

Ήταν έτσι κι αλλιώς έργο το δύσκολο, μετά την ήττα με 0-2 στο «Αρένα», κάτι που περίμεναν και οι ίδιοι στο Λονδίνο και με τη νέα ήττα ολοκληρώθηκε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι, στο οποίο έγραψαν την πιο «χρυσή» σελίδα στην ιστορία της ομάδας.

Ο Σκαμάκα στο 21ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Μπόουεν να «καθαρίσει» το παιχνίδι με δύο απανωτά γκολ (47', 49') και τον Μουμπάμα στο 65ο λεπτό και να σημειώνει το τελικό 4-0.

Πλέον, η ΑΕΚ επικεντρώνεται εξ ολοκλήρου στο πρωτάθλημα Cyta και στο μεγάλο στόχο της κατάκτησης του τίτλου, ενώ την ερχόμενη Δευτέρα (20/3, 17:00) φιλοξενείται από τον Άρη στο «Άλφαμεγα Stadium», για την 2η αγωνιστική των play-off.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Γουέστ Χαμ, η οποία είχε τον πλήρη έλεγχο την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε από νωρίς φάσεις μπροστά από την εστία της ΑΕΚ. Ο Σκαμάκα ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των γηπεδούχων, αφού έφτιαξε τις πρώτες φάσεις και εντέλει ήταν αυτό που άνοιξε και το σκορ, στο 21ο λεπτό. Ο Λανζίνι έστρωσε αριστερά, ο Ιταλός φορ έκανε το σουτ, ο Πίριτς δεν υπολόγισε σωστά τη φάση και η μπάλα κατάληξε στα δίχτυα για το 1-0.

0

Μετά το πρώτο μισό του ημιχρόνου, η εικόνα του αγώνα άλλαξε κάπως, αφού η κυπριακή ομάδα ανέβασε στροφές. Μάλιστα κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Νίκολιτς στο 30', ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Οι Λονδρέζοι, παίζοντας σε πιο χαλούς ρυθμούς, «άγγιξαν» και δεύτερο τέρμα με τον Φορνάλς, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς. Εντέλει, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την ΑΕΚ, αφού στις καθυστερήσεις ο Γκουστάβο δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Φορνάλς.

0

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Γουέστ Χαμ πέτυχε δύο απανωτά γκολ και κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Ο Μπόουεν με διπλό «χτύπημα» σε 46' και 50' «καθάρισε» τη δουλειά για τα «σφυριά», με την ομάδα της Λάρνακας, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο, να μην μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το υπόλοιπο του αγώνα, με τους Λονδρέζους να φτάνουν και σε τέταρτο γκολ με τον Μουμπάμα στο 65ο λεπτό. Διαδικαστικού χαρακτήρα τα εναπομείναντα λεπτά, μέχρι τη λήξη του αγώνα, αφού οι γηπεδούχοι έριξαν τους ρυθμούς τους, οι «κιτρινοπράσινοι» δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά με την έκταση του σκορ, αλλά και με δέκα ποδοσφαιριστές και εντέλει το 4-0 έμεινε μέχρι το φινάλε.

0

Γουέστ Χαμ (Ντέιβιντ Μόγιες): Αρεολά, Γιόνσον, Ζουμά (68′ Λάινγκ), Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Φορνάλς, Λανζίνι, Σούτσεκ (68′ Ποτς), Πακετά (54′ Κορνέ), Μπόουεν (54′ Μουμπάμα), Σκαμάκα (54′ Ινγκς).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας, Τόμοβιτς, Γκονθάλεθ (46′ Χριστοφόρου), Εγγλέζου, Ναούμ (81′ Φαράζ), Μάμας, Λέντες, Γιάκολις (66′ Άλτμαν), Σανχούρχο (66′ Πονς), Νίκολιτς (66′ Λόπες).