«Γλίτωσε το έμφραγμα» στο τέλος αλλά και πάλι μένει πίσω (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 10/2/2019 - 18:50

«Γλίτωσε το έμφραγμα» στο τέλος η Ομόνοια όμως και πάλι έμεινε πίσω στην διεκδίκηση της εξάδας. Η ομάδα του Αναστασίου έμεινε στο 2-2 με την Δόξα η οποία προηγήθηκε στο σκορ με 2-0 χάρη σε γκολ των Παβλόφ (27’) και Παπαφώτη (46’).

Η απάντηση για την Ομόνοια ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο και τα γκολ των Μαυρία στο 81ο λεπτό και του Κολοβού στις καθυστερήσεις.

Αποτέλεσμα που αφήνει την Ομόνοια στο -3 από την έκτη θέση δύο μόλις αγωνιστικές πριν από το τέλος της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος και με δύο ντέρμπι να ακολουθούν με Ανόρθωση και ΑΕΛ.

Στο 15ο λεπτό ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία στην αναμέτρηση. Ο Ραμίρεζ έκανε το σουτ από δύσκολη θέση όμως ο Γκρεμσλ απέκρουσε δύσκολα την μπάλα και κράτησε το μηδέν.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ραμίρεζ εντός περιοχής έκανε την κεφαλιά αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων ήταν και πάλι παρών και έσωσε την ομάδα του.

Τρομερό σουτ του Σοάρες στο 24ο λεπτό όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γκρεμσλ.

Η Δόξα κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 27ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Παβλοφ πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Επηρεάστηκε πολύ η Ομόνοια από το γκολ που δέχτηκε καθώς η απόδοση της έπεσε πάρα πολύ στον αγωνιστικό χώρο. Συνέπεια αυτού ήταν να φέρει μεγάλη μουρμούρα από την κερκίδα των «πρασίνων».

Στο 41ο λεπτό ο Κάρλος έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στα σώματα και πέρασε σε κόρνερ.

Στο 44ο λεπτό ο Γκόμεθ έκανε την κεφαλιά εντός μεγάλης περιοχής όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Δόξας.

Δεύτερο Ημίχρονο

Με το καλήμερα στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της καθώς στο 46ο λεπτό ο Παπαφώτης έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ. Προηγήθηκε σουτ του Κάρλος το οποίο απέκρουσε ασταθώς ο Μεχίας.

Στο 57ο λεπτό ο Ραμίρεζ έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις έξω.

Στο 60ο λεπτό ο Ραμίρεζ μπήκε και πάλι στην περιοχή όμως το σουτ του ήταν κάκιστο με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία.

Στο 62ο λεπτό ο Μαυρίας έπιασε ένα καταπληκτικό σουτ όμως ο Γκρεμσλ έκανε εντυπωσιακή απόκρουση και διατήρησε το μηδέν για την ομάδα του.

Στο 66ο λεπτό ο Ζόρντι Γκόμεθ έκανε το σουτ όμως ο τερματοφύλακας της Δόξας ήταν και πάλι παρών και μάζεψε την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σοάρες έκανε ένα απελπιστικά άστοχο σουτ το οποίο έφυγε έξω και έφερε σωρεία αντιδράσεων από την κερκίδα.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας φαίνονταν όλο και πιο νευρικοί στις κινήσεις τους.

Στο 76ο λεπτό ο Μαυρίας πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή όμως το σουτ που έκανε ήταν άστοχο και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γκρεμσλ.

Η Ομόνοια μείωσε στο σκορ σε 2-1 στο 81ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Χάρη Μαυρία μέσα από την μεγάλη περιοχή μετά από όμορφο γύρισμα του Ζίβετς.

Στο 83ο λεπτό η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Σοάρες στην μεγάλη περιοχή όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν είδε κάτι το αντικανονικό.

Στο 90ο λεπτό ο Χάρης Μαυρίας πήρε την κεφαλιά από πολύ καλή θέση όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε έξω.

Η πίεση απέφερε καρπούς στις καθυστερήσεις καθώς στο 94' ο Κολοβός με κοντινό πλασέ έκανε το 2-2 και έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για την Ομόνοια.

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Μεχίας, Λόρα (Γκαφούρ 12’), Βύντρα, Κούσουλος, Πρέτσε (Ζίβετς 55’), Λοέ (Ντάρμπιαϊαρ 55’), Σοάρες, Γκόμες, Μαυρίας, Κολοβός, Ραμίρεζ

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα (Μουκτάρης 87'), Σωτηρίου, Μιτρέα, Νελσίνιο, Μπόλιεβιτς, Τίνκου, Ασαμόα, Λουίς Κάρλος, Παπαφώτης (Μπα 66’), Παβλόφ (Ζατλ 68’)

Δηλώσεις

Αναστασίου (Ομόνοια): «Ένα σημαντικό παιχνίδι, νομίζω πως τουλάχιστον το δεύτερο μέρος ήταν το πιο παραγωγικό. Αντί να είμαστε μπροστά στο σκορ, ήμασταν πίσω. Στο δεύτερο μέρος θελήσαμε να αρχίσουμε δυνατά, και κάναμε δώρο στον αντίπαλο. Αυτά έχει το ποδόσφαιρο. Πιστεύω τα παιδιά προσπάθησαν, δεν υπήρχε ο χρόνος για κάτι παραπάνω. Δεν πήραμε αυτό που θέλαμε. Μένουν δύο παιχνίδια και είναι πολύ σημαντικά, πρέπει να πιστέψουμε στους εαυτούς μας περισσότερο».

Για τις επιλογές του: «Πάντα στην αποστολή συμπεριλαμβάνονται αυτοί που είναι σε καλή κατάσταση και μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα. Είναι θέμα επιλογών, ποιοι έχουν αγωνιστικό ρυθμό. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό».

Για την άμυνα και τα λάθη: «Πως κρίνεται την αμυντική γραμμή; Τι θέλετε να σας πω; Το θέμα ήταν πως όλη η αμυντική γραμμή έκανε αβίαστα λάθη. Δεν ήταν ένας, ούτε δύο».

Χατζηλούκας (Δόξα): «Είμαστε ευχαριστημένοι από την προσπάθεια και το αποτέλεσμα. Μπορεί να είμαστε λίγο απογοητευμένοι με την ισοφάριση της Ομόνοιας στο τελευταίο λεπτό, όμως ίσως άξιζε και τη νίκη, αφού μας πίεσε πολύ».

Μαυρίας (Ομόνοια): «Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Αυτά τα ματς είναι καθοριστικά. Κάναμε την προσπάθεια μας όμως μετά το 0-2 και ισοφαρίσαμε. Πρέπει ο καθένας προσωπικά να δει τα λάθη του και να βελτιωθούμε στη συνέχεια. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Πρέπει να μην κάνουμε τα εύκολα λάθη που κάναμε σήμερα. Θεωρώ ότι αν δείξουμε συγκέντρωση, αποφασιστικότητα και πάθος, μπορούμε να κοιτάξουμε στα μάτια όλους τους αντιπάλους μας».

Δημητρίου (Ομόνοια): «Ένα κακό αποτέλεσμα για μας στην προσπάθεια μας να μπούμε στην εξάδα. Εκεί που είχαμε δύο δοκάρια και ευκαιρίες σε μια στατική φάση δεχτήκαμε το γκολ. Στο 2ο μέρος θέλαμε να μπούμε δυνατά, έγινε ένα σοβαρό λάθος και έγινε το 0-2. Το κάθε λάθος πληρώνεται πολύ ακριβά και εμείς κάναμε αρκετά. Έγινε η προσπάθεια, ισοφαρίσαμε αλλά δεν υπήρχε περισσότερος χρόνος. Εάν θέλεις να έχεις μια πορεία αντάξια του εκτοπίσματος και του ονόματος σου δεν μπορείς να την κάνεις με τέτοια λάθη. Αν αξίζουμε να μπούμε στην εξάδα θα μπούμε. Ευχαριστώ τον κόσμο. Αντιλαμβανόμαστε πλήρως τα συναισθήματα του. Πρέπει να παλέψουμε τα παιχνίδια που έμειναν. Η απογοήτευση είναι μεγάλη και είναι δύσκολο να δούμε και να πούμε τα θετικά. Δεν έχει και ουσία να το κάνουμε, αυτό που μετράνε είναι οι βαθμοί. Όσο δύσκολο κι΄αν είναι, ζητάμε από την ομάδα να πάρει ότι καλύτερο μπορεί από τα τελευταία παιχνίδια».