Γκολ ο Έντουαρντς, βασικοί Ιωάννου, Λαΐφης και Γκόγκιτς (ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 23/8/2021 - 13:48

Νέα σεζόν, νέες περιπέτειες για αρκετούς συμπατριώτες μας που δοκιμάζουν την τύχη τους μακριά από το νησί μας.

Φέτος, οι Κύπριοι ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στο εξωτερικό είναι περισσότεροι σε σχέση με πέρυσι. Είχαμε κάποιες επιστροφές (πχ Ανδρέας Καρώ), ωστόσο είχαμε και πολλούς που έφυγαν από τη χώρα μας. Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά), Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC) και Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας) είναι μερικοί από τους παίκτες που έφυγαν από την Κύπρο

Ακόμη, ωστόσο, δεν έχουν αρχίσει όλα τα πρωταθλήματα. Για παράδειγμα, στην Ελλάδα πάνε από αναβολή σε αναβολή λόγω των τηλεοπτικών δικαιωμάτων (σ.σ. καλό Σεπτέμβρη). Εκεί, μάλιστα, έχουμε μεγάλη συμμετοχή. Ιωάννης Κωστή, Τίτος Προκοπίου (Ολυμπιακός Πειραιώς Β'), Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Αθηνών Β'), Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'), Νέστορας Μυτίδης (Λεβαδειακός) και Παναγιώτης Αρτυματάς (ΑΕ Κηφισιάς) εκπροσωπούν το νησί μας. Στην Αυστραλία (όπου αγωνίζεται ο Αντώνης Μαρτής) η A-League κάνει σέντρα στα τέλη Οκτωβρίου.

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε είχαμε αρκετούς συμπατριώτες μας που «έλαμψαν» με την παρουσία τους. Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ, Μάρκους Έντουαρντς σκόραρε κόντρα στη Βιζέλα με τη φανέλα της Γκιμαράες στο πορτογαλικό πρωτάθλημα.

Παράλληλα, Κώστας Λαΐφης, Νικόλας Ιωάννου και Άλεξ Γκόγκιτς αγωνίστηκαν βασικοί με τις Σταντάρ, Κόμο και Χιμπέρνιαν αντίστοιχα.

Πάμε να δούμε τι έκαναν οι Κύπριοι ποδοσφαιριστές που παίζουν στο εξωτερικό.

Αγγλία

Ρούελ Σωτηρίου (Λέιτον Όριεντ): Ήταν βασικός στο εκτός έδρας 1-1 κόντρα στην Κάρλαϊλ. Αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Έκτορ Κυπριανού (Λέιτον Όριεντ): Έπαιξε σε όλο το ματς κόντρα στην Κάρλαϊλ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 65'.

Άντονι Παπαδόπουλος (Λέιτον Όριεντ): Δεν ήταν στην αποστολή για το ματς κόντρα στην Κάρλαϊλ.

Νικ Τσάρουλλα (Κρόουλι Τάουν): Δεν ήταν στην αποστολή στην εκτός έδρας ήττα με 6-3 από την Φόρεστ Γκριν.

Τζέισον Δημητρίου (Σάουθεντ Γιουν.): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 επό της Κινγκς Λιν.

Άντριου Ελευθερίου (Γουέλντστοουν): Αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι κόντρα στην Γουόκινγκ εντός έδρας, στην ήττα με 2-1.

Αντώνης Βασιλείου (Μπάρνετ): Δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας συντριβή με 5-0 από τη Νοτς Κάουντι.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Ήταν στην αποστολή στο εκτός έδρας ματς κόντρα στη Μπολόνια, στην ήττα με 3-2, ωστόσο δε χρησιμοποιήθηκε.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Βασικός και στα 90 λεπτά στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Κροτόνε (2-2).

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Γκιμαράες): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ πέρασε ως αλλαγή στο 62ο λεπτό και σκόραρε 20 λεπτά αργότερα, στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Βιζέλα.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Οστάνδης.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από το εκτός έδρας 2-2 κόντρα στη Ζούλτε Βάρεγκεμ.

Αυστρία

Στράχι Κέρκεζ (Τζούνιορς FC): Ο Σερβοκύπριος αμυντικός ανήκει στη ΛΑΣΚ και παραχωρήθηκε δανεικός στη Τζούνιορς FC (ομάδα-δορυφόρος) που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της Αυστρίας. Στο ματς κόντρα στη Φόρβαερτς, ο 18χρονος μπήκε ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο και δέχτηκε κίτρινη κάρτα στο 61'.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Χιμπέρνιαν): Βασικός σε όλο το εκτός έδρας ματς κόντρα στη Νταντί (2-2).

Άντονι ΜακΝτόναλντ (Ινβερνές): Ο 20χρονος Σκωτσέζος με κυπριακή καταγωγή εξτρέμ έμεινε εκτός αποστολής από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Άιρ Γιουνάιτεντ.

Βουλγαρία

Πιέρος Σωτηρίου (Λουντογκόρετς): Ο Κύπριος επιθετικός δεν ήταν στην αποστολή στην εντός έδρας νίκη με 5-0 επί της Λοκομοτίβ Σόφιας.

Χρήστος Σιέλης (Λέφσκι Σόφιας): Βασικός και στα 90 λεπτά στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Μπότεβ Πλόντβιβ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 63'.

Αυστραλία

Αντώνης Μαρτής (Μακάρθουρ): Το πρωτάθλημα της Αυστραλίας αρχίζει στις 28 Οκτωβρίου. Ο Μαρτής παρέμεινε στη Μακάρθουρ, αφού ανανεώθηκε ο δανεισμός του από τη δανική Μίντιλαντ.

Νότια Κορέα

Βαλεντίνος Σιέλης (Μπουσάν Ι-Παρκ): Λόγω τραυματισμού, έμεινε εκτός αποστολής από το εντός έδρας ματς κόντρα στη Σαντζιού.

Πηγή φωτό: Twitter of Vitória Sport Clube