Γκολ για Κωστή, ασίστ για Σπυρίδη

Δευτέρα, 13/3/2023 - 15:08

Μετά από καιρό, η λίστα με τους Κύπριους ποδοσφαιριστές που πήραν χρόνο συμμετοχής στα πρωταθλήματα του εξωτερικού, μεγάλωσε. Κι αυτό, διότι επέστρεψαν στη δράση οι παίκτες που παίζουν στη 2η κατηγορία της Ελλάδας.

Η Super League 2 διεκόπη για ένα διάστημα (θα πείτε, τι πιο σύνηθες) κι επέστρεψε στη δράση μόλις το περασμένο Σαββατοκύριακο, με τη διεξαγωγή της 14ης αγωνιστικής. Σε αυτή, είχαμε δύο πρωταγωνιστές.

Ο ένας είναι ο Ιωάννης Κωστή. Μπορεί ο Ολυμπιακός Β' να γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Παναχαϊκή στο γήπεδο της Αγυιάς, ωστόσο ο Κύπριος μέσος ήταν εκ των διακριθέντων για την ομάδα του Γιάννη Οκκά, σκοράροντας το μοναδικό τέρμα των «ερυθρόλευκων» στο 75ο λεπτό.

Ο δεύτερος είναι ο Οδυσσέας Σπυρίδης. Ο Κυπροποιημένος εξτρέμ πέρασε ως αλλαγή για λογαριασμό του ΠΑΟΚ Β' κόντρα στον Παναθηναϊκό Β' (στον οποίο αγωνίζεται ο Ευαγόρας Αντωνίου), δίνοντας την ασίστ στο τέταρτο γκολ της ομάδας του, με τους «ασπρόμαυρους» να επικρατούν με 4-1.

Πάμε να δούμε τι έκαναν και οι υπόλοιποι Κύπριοι του εξωτερικού.

Aγγλία

Έκτορ Κυπριανού (Πίτερμπρο): Ήταν βασικός στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από την Τσέλτεναμ, ωστόσο αποχώρησε μόλις στο 25ο λεπτό λόγω τραυματισμού.

Ρούελ Σωτηρίου, Άντονι Γεωργίου (Λέιτον Όριεντ): Το παιχνίδι της Λέιτον Όριεντ στην έδρα της Μάνσφιλντ αναβλήθηκε λόγω σφοδρής χιονόπτωσης.

Νικ Τσαρούλλα (Κρόουλι Τάουν): Απουσίαζε από την αποστολή από την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Χάρογκεϊτ.

Μίκι Δημητρίου (Νιούπορτ Κάουντι): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Μπράντφορντ.

Τέιτ Τράστι (Χάρτλπουλ): Ήταν εκτός αποστολής από το εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Νορθάμπτον.

Ιταλία

Γρηγόρης Κάστανος (Σαλερνιτάνα): Η Σαλερνιτάνα παίζει απόψε (13/3, 21:45) στο «Σαν Σίρο» κόντρα στη Μίλαν.

Νικόλας Ιωάννου (Κόμο): Αγωνίστηκε βασικός στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στη Μπενεβέντο.

Γερμανία

Αντόνιο Φώτη (Αννόβερο): Ήταν στην αποστολή στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Χάνσα Ροστόκ, ωστόσο δεν χρησιμοποιήθηκε.

Βέλγιο

Κώστας Λαΐφης (Σταντάρ Λιέγης): Βασικός στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από τη Μπριζ.

Φάνος Κατελάρης (Οστάνδη): Ήταν εκτός αποστολής από την εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 4-4 κόντρα στην Έουπεν.

Στέλιος Ανδρέου (Σαρλερουά): Ήταν στους αναπληρωματικούς και πέρασε εκτάκτως στο γήπεδο στο 24ο λεπτό στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Λέουβεν (σ.σ. σκόρερ ήταν ο πρώην άσος του ΑΠΟΕΛ, Μούσα Αλ Τάμαρι).

Πορτογαλία

Μάρκους Έντουαρντς (Σπόρτινγκ Λισαβόνας): Ο Αγγλοκύπριος εξτρέμ ήταν βασικός στην άνετη εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Μποαβίστα. Αντικαταστάθηκε στο 73'.

Χρήστος Σιέλης (Βόλος ΝΠΣ): Λόγω τιμωρίας, απουσίαζε από την εντός έδρας ήττα με 1-0 από τον ΠΑΟΚ.

Ιωάννης Κωστή (Ολυμπιακός Β'): Βασικός και σκόρερ του μοναδικού τέρματος της ομάδας του στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Παναχαϊκή.

Παντελής Μιχαήλ (Ολυμπιακός Β'): Απουσίαζε από την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην Παναχαϊκή.

Γιάννης Γερολέμου (ΑΕΚ Β'): Απουσίαζε από την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Επισκοπή Ρεθύμνου.

Νικόλας Δημητρίου (ΑΕΚ Β'): Πέρασε ως αλλαγή στο 74' στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην Επισκοπή Ρεθύμνου.

Οδυσσέας Σπυρίδης (ΠΑΟΚ Β'): Μπήκε ως αλλαγή στο 73' στην εκτός έδρας σπουδαία νίκη με 4-1 επί του Παναθηναϊκού Β', βγάζοντας μάλιστα ασίστ στο 4ο γκολ.

Ευαγόρας Αντωνίου (Παναθηναϊκός Β'): Βασικός στην εντός έδρας ήττα με 4-1 από τον ΠΑΟΚ Β'.

Ανδρέας Κατσαντώνης (Πανσερραϊκός): Ο Πανσερραϊκός αγωνίζεται σήμερα (13/3) κόντρα στη Νίκη Βόλου εντός έδρας.

Γιώργος Παπαγεωργίου (Απόλλων Σμύρνης): Ο Απόλλων Σμύρνης παίζει σήμερα (13/3) κόντρα στον ΟΦ Ιεράπετρας.

Στέλιος Δημητρίου (Νίκη Βόλου): Η Νίκη Βόλου αγωνίζεται σήμερα (13/3) στην έδρα του Πανσερραϊκού.

Νέστορας Μυτίδης (Παναχαϊκή): Πέρασε ως αλλαγή στο 56' στην εντός έδρας νίκη με 2-1 επί του Ολυμπιακού Β'.

Σκωτία

Άλεξ Γκόγκιτς (Σεντ Μίρεν): Το επόμενο παιχνίδι της Σεντ Μίρεν είναι προγραμματισμένο για τις 18 Μαρτίου.

Σλοβακία

Στράχι Κέρκεζ (Τρέντσιν): Ήταν στον πάγκο στην εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Ρουζόμπεροκ.

Ισραήλ

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Χαποέλ Χάιφα): Βασικός στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 73'.

Ιαπωνία

Πιέρος Σωτηρίου (Σανφρέτσε Χιροσίμα): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γκάμπα Οσάκα. Δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 19' κι αντικαταστάθηκε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

ΗΠΑ

Μαρίνος Τζιωνής (Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι): Πέρασε ως αλλαγή στο 63ο λεπτό στο εντός έδρας 0-0 κόντρα στους Λος Άντζελες Γκάλαξι.

Πηγή φωτογραφίας: Olympiacos FC Academy (Facebook page)