Γκολ «βροχή» στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» χωρίς νικητή όμως (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 20/1/2019 - 18:57

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στο «Αμμόχωστος - Επιστροφή» ανάμεσα στην Αλκή και την Πάφο για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με τις δύο ομάδες να μένουν στο ισόπαλο 3-3.

Ανατροπές στο σκορ και γκολ στις καθυστερήσεις είχε το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων. Η Πάφος πήρε προβάδισμα στο 32ο λεπτό με τον Ανγκούλο όμως η Αλκή ανέτρεψε το αποτέλεσμα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με δύο γκολ του Σπόλιαριτς στο 35ο και 40ο λεπτό. Όμως η Πάφος είχε την απάντηση πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Καρώ στο 45ο λεπτό. Στην επανάληψη η Πάφος πήρε το προβάδισμα εκ νέου με τον Κούλς στο 76ο λεπτό όμως η «Αθάνατη» έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 95ο λεπτό με τον Σταρόκιν.

Ένα αποτέλεσμα που δεν εξυπηρετεί καμία ομάδα στην προσπάθεια που γίνεται για αποφυγή του υποβιβασμού. Η Αλκή παρέμεινε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς ενώ η Πάφος πήγε στους 8 βαθμούς όμως παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.

Πρώτο σουτ στον αγώνα στο δεύτερο λεπτό από τον Πάβελ εκτός περιοχής το οποίο κατέληξε στα χέρια του Πάρντο.

Στο 26ο λεπτό η Αλκή έχασε δοκάρι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και γύρισμα στη περιοχή, ο Φλόρες πήρε τη κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε στο αροστερό κάθετο δοκάρι του Μολ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 32ο λεπτό με τον Ανγκούλο. Οι ποδοσφαιριστές της συνδυάστηκαν ωραία και ο Ανγκούλο με ωραίο πλασέ ψηλά στη γωνιά έκανε το 0-1.

Τρία λεπτά αργότερα ο Ιβάν Κάρλος για την Αλκή μπήκε στη περιοχή και έκανε το συρτό σουτ αλλά αυτό έφυγε λίγο έξω.

Η Αλκή όμως βρήκε την ισοφάριση στο 35ο λεπτό με τον Σπόλιαριτς ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Μολ και με κοντινό πλασέ ισοφάρισε.

Πέντε λεπτά αργότερα  η Αλκή αναπτύχθηκε γρήγορα δίνοντας στον Σπόλιαριτς ο οποίος εντός περιοχής πλάσαρε σωστά τον Μολ και έβαλε μπροστά την ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Πάφος ισοφάρισε με τον Καρώ ο οποίος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι για να φέρει το παιχνίδι και πάλι στα ίσα.

Ευθύβολο δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Νέμετς, έκοψε δύσκολα ο Πάρντο στο 55ο λεπτό.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας στην αναμέτρηση ο Σταύρου σύγκλινε εντός περιοχής και έκανε το φαλτσαριστό σουτ που έδιωξε με γροθιές ο Μολ.

Η Πάφος πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 76ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ. Ο Κουλς έκανε το σουτ από πολύ κοντά και έδωσε προβάδισμα ξανά στην ομάδα του.

Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση του 90λεπτου ο Μολ έκανε σπουδαία επέμβαση στην καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπόλιαριτς και του στέρησε το χατ-τρικ.

Η ισοφάριση τελικά ήρθε για την Αλκή στο 93ο λεπτό όταν ο Φλόρες πήρε τη κεφαλιά έπειτα από πλάγια εκτέλεση φάουλ και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Μολ.

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Σταύρου (Τριμπό 80'), Γκαντάτσια, Ιβάν Κάρλος, Μπελαμεϊρι, Σπόλιαριτς, Ακόστα (Ηλία 80'), Κυπριανού, Φλόρες, Σταρόκιν.

Πάφος (Κόπιτς): Μολ, Χολτ, Μπάγκαρντ, Καρώ, Ζάντερ, Ζϊβουλιτς, Κουλς, Πάβελ (Παναγιώτου 26'), Ράκελς, Ανγκούλο (Ντόβμπνια 86'), Νέμετς