Γιουβέντους με ουσία, πέρασε από τη Φλωρεντία και συνεχίζει το κυνήγι

Κυριακή, 5/11/2023 - 23:51

Έβγαλε χαρακτήρα και έφυγε νικήτρια από το «Αρτέμιο Φράνκι» η Γιουβέντους. Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι βρήκε γκολ στην μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο και στη συνέχει άντεξε στην ασφυκτική πίεση της Φιορεντίνα, η οποία είχε 25 τελικές αλλά δεν βρήκε εστία, με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 1-0.

Κάπως έτσι, η Γηραιά Κυρία εκμεταλλεύτηκε τη χθεσινή εντός έδρας ήττα της Μίλαν και ανέβηκε στη 2η θέση, μειώνοντας και πάλι τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ίντερ στους 2 βαθμούς.

Την ίδια ώρα, οι «βιόλα» μπορεί να πήραν το χειροκρότημα της κερκίδας για την τεράστια προσπάθειά τους, αλλά έμειναν με άδεια χέρια και γνώρισαν την τρίτη διαδοχική τους ήττα στο πρωτάθλημα και μάλιστα χωρίς να σκοράρουν.

Η Γιουβέντους λοιπόν πάγωσε το «Αρτέμιο Φράνκι» μόλις στο 10ο λεπτό με τον Μιρέτι, ο οποίος άνοιξε το σκορ. Με τον νεαρό ποδοσφαιριστή να βρίσκει δίχτυα για πρώτη φορά στην καριέρα του με την ανδρική ομάδα, έχοντας περάσει νωρίτερα από τα τμήματα υποδομής του συλλόγου και να αποτελεί ένα παιδί που βγήκε από τα… σπλάχνα των «μπιανκονέρι».

Με τη Φιορεντίνα στη συνέχεια να ανεβαίνει μαζικά στον αγωνιστικό χώρο, φτιάχνοντας τη μία φάση μετά την άλλη αλλά οι Γκονζάλες, Μπιράγκι και Ρανιέρι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν ως το φινάλε του ημιχρόνου. Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους ανήκε στην Γιουβέντους με τον Κιέζα, με τους «βιόλα» να συνεχίζουν το επιθετικό τους κρεσέντο.

Οι γηπεδούχοι φώναξαν για πέναλτι στο 60’ σε πτώση του Μαντράγκορα αλλά διαιτητής και VAR έδειξαν «παίζετε», με τους «βιόλα» να πιέζουν ασφυκτικά. Το γκολ δεν ήρθε ποτέ και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους ένα σπουδαίο αποτέλεσμα που τους φέρνει μόνους στη δεύτερη θέση της Serie A.