Αθλητικά

Γιάννης: «Δεν ξέρω ποιος με “βάπτισε” Greek Freak, αλλά είναι φοβερό»

ΓΙΑΝΝΗΣ

Τα σπάνια, «τερατώδη» αθλητικά του προσόντα και οι ικανότητες του προφανώς «γέννησαν» το παρατσούκλι αυτό. Ο Γιάννης όμως δεν ξέρει το νονό: «Πρώτα από όλα, το παρατσούκλι είναι πραγματικά καλό», λέει ο Γιάννης σε ένα ραδιοφωνικό μαραθώνιο στο ESPN Wisconsin.

Kαι συνεχίζει: «Δεν θυμάμαι την πρώτη φορά που το άκουσα. Ήταν ίσως στη ρούκι σεζόν μου, αλλά δεν ξέρω πραγματικά ποιος το σκέφτηκε. Απλά μία μέρα μπήκα στο γήπεδο κι έκανα ένα “τρελό” κάρφωμα ή μία απίθανη τάπα κι έπειτα από αυτό όλοι με αποκαλούσαν “Greek Freak”. Οπότε μου “κόλλησε”, το αγαπώ. Είναι ένα ωραίο παρατσούκλι».

Ο Γιάννης αναγνωρίζει πως πρέπει να υπάρχει διαφορά στην προσωπική του ζωή από την επαγγελματική του, αλλά του πήρε χρόνο να το κάνει και χρειάστηκε τη βοήθεια πιο έμπειρων παικτών: «Το πιο σημαντικό είναι να μη χάνεις τον εαυτό σου. Υπάρχει πολλή πίεση. Πολλά πράγματα που θα προσπαθήσουν να σε “τραβήξουν” και να σου υποδείξουν τι να κάνεις. Για παράδειγμα έχεις αυτήν την εκδήλωση με τη Nike ή άλλο χορηγό. Υπάρχουν δηλαδή πολλά πράγματα που πρέπει να κάνεις, που βρίσκονται μπροστά σου και εσύ πρέπει να ισορροπείς την προσωπική σου ζωή με αυτήν του “Greek Freak”. Είναι δύο διαφορετικοί άνθρωποι.

Ελπίζω αυτό να μην ακούγεται υπεροπτικό. Δεν θέλω να ακουστεί έτσι. Με αυτόν τον τρόπο το σκέφτομαι. Προσπαθώ να σκέφτομαι πως όταν βρίσκομαι με την οικογένεια μου, είμαι εκεί. Μερικές φορές όταν είσαι ο MVP, ο ηγέτης της ομάδας, ίσως χρειαστεί να κάνεις μία φωτογράφιση ή τέτοια πράγματα. Μπορεί να χάσεις τον εαυτό σου. Όταν βρίσκομαι με την οικογένεια μου τότε είμαι ο εαυτός μου».

Επόμενο άρθρο

Ντούρις: «Δεν σκοπεύω να φύγω»

Δηλώσεις σε μέσω της πατρίδας του από τον Σλοβάκο επιθετικό
23/05/2020 - 10:05

ΣχετικέςΕιδήσεις

To «βιολί» τους οι Μπάκς (ΒΙΝΤΕΟ)

Άλλη μια νίκη για την ομάδα του Γιάννη Αντεντοκούνμπο
24/02/2019 - 09:35

Το «show» του Γιάννη Αντεντοκούνμπο κόντρα στους Πέισερς (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη των Μπακς επί των Πέισερς
20/10/2018 - 14:04

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Κάποια ιδιωτικά νηπιαγωγεία σκέφτονται να μην ανοίξουν λόγω «μη βιωσιμότητας»

Τα προβλήματα που εντοπίζονται λίγες μέρες πριν την επαναλειτουργία των νηπιαγωγείων

Ιδού το Διάταγμα του Υπουργού Υγείας για την επαναλειτουργία των κολυμβητηρίων

Δημόσια και ιδιωτικά κολυμβητήρια επαναρχίζουν τη λειτουργία τους αύριο, 5 Ιουνίου

Στο πτητικό πρόγραμμα 20 περίπου εταιρειών η Κύπρος μέχρι στιγμής

Αρχίζουν κατά κύριο λόγο από τον Ιούλιο και μετά
Ελλάδα

Επιστολή Μητσοτάκη σε Μισέλ και Φον ντερ Λάιεν για τουρκική προκλητικότητα

Ο ΚΕ τόνισε ότι ενδεχόμενη κλιμάκωση θα αφορά την Ε.Ε. εν γένει και όχι μόνο την Ελλάδα

Τουρκικά ΜΜΕ: Ξανάρχισαν οι ροές μεταναστών προς τον Έβρο

Πληροφορίες κάνουν λόγο για συγκέντρωση χιλιάδων ατόμων - Σε συναγερμό ξανά η περιοχή

Μολότωφ και χημικά έξω απο την αμερικανική πρεσβεία στην Αθήνα (ΦΩΤΟ)

Πορεία και εκδήλωση διαμαρτυρίας για τον θάνατο του Τζορτζ Φλόιντ στις ΗΠΑ
Διεθνή

ΗΠΑ: Ο Τζορτζ Φλόιντ ήταν θετικός στον κορωνοϊό

«Κατά πάσα πιθανότητα» ήταν ασυμπτωματικός σύμφωνα με την ιατροδικαστική έκθεση

Σκότωσαν την 7χρονη υπηρέτρια τους επειδή άφησε ελεύθερο έναν παπαγάλο

Οργή στην κοινή γνώμη για το τραγικό τέλος της ανήλικης που κακοποιήθηκε από ζευγάρι

Γερμανός εισαγγελέας: Η Μαντλίν Μακάν είναι μάλλον νεκρή...

Ήταν 30 ετών ο ύποπτος παιδόφιλος που κρατείται σε φυλακές όταν εξαφανίστηκε το κοριτσάκι

tv news

Η Κάτια συλλαμβάνεται για το φόνο του Νίκου κι ο Αστυνόμος την ανακρίνει...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

Έξι μήνες πριν το ατύχημα, ο Χρήστος έρχεται αντιμέτωπος με ένα δικαστικό θέμα..

«Έρωτας Μετά» Δείτε τις εξελίξεις στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας εδώ!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Πέμ, 04/06/2020 - 15:30ΜΕ ΑΓΑΠΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΑ