«Φρέναρε» την ΑΕΚ και πήρε μεγάλη νίκη η Πάφος (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 20/12/2021 - 20:53

Της «έκλεισε» το σπίτι!

Η Πάφος με μια εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ στην «Αρένα», στον τελευταίο αγώνα της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας μια τεράστια νίκη.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι δεν τα έβαλαν κάτω και κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα φεύγοντας με σπουδαίο «διπλό».

«Στραπάτσο» για την ομάδα της Λάρνακας που παρά το πολύ καλό ξεκίνημα δέχθηκε ανατροπή και ήττα, η οποία ήταν η πρώτη εντός έδρας και έχασε ταυτόχρονα την κορυφή.

Ο Τάντι (12') άνοιξε το σκορ για τους Λαρνακείς, με τους Παφίτες να κάνουν την ανατροπή με Αμπντουσαλάμοφ (22'), Βαλακάρι (36') και Πάνιτς (39') και να παίρνουν τη μεγάλη νίκη.

Με αυτή την ήττα η ΑΕΚ έπεσε στην 2η θέση με 28 βαθμούς και την επόμενη (15η) αγωνιστική φιλοξενείται την Τρίτη (4/1, 17:00) από τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ.

Αντίθετα με το τρίποντο η Πάφος ανέβηκε στην 4η θέση με 21 βαθμούς και μετά τη διακοπή υποδέχεται την Ομόνοια (5/1, 17:00) στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στο 3' η πρώτη τελική του ματς, με τον Γκουστάβο να εκτελεί το κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Τρισκόφσκι που έπιασε με τη μια το σουτ, το οποίο πέρασε λίγο έξω.

Τρία λεπτά μετά η ΑΕΚ έχασε νέα διπλή ευκαιρία. Ο Ροσάλες έκανε τη σέντρα, με τον Ρούντκο να μην διώχνει και τον Τρισκόφσκι να κάνει το σουτ και τη μπάλα να κοντράρει, με τον Εσπινόσα να δοκιμάζει νέο σουτ και η μπάλα κόντραρε ξανά στους αμυνόμενους που κάλυψαν την ανυπεράσπιστη εστία.

Στο 10ο λεπτό η πρώτη «απειλή» της Πάφου, με τον Φουρ να δοκιμάζει ένα καλό μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και ο Τούμπας απέκρουσε.

Τελικά, δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από σέντρα στο κόρνερ, ο Τρισκόφσκι κατέβασε με κεφαλιά για τον Τάντι, αυτός σημάδεψε και έκανε το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Ωστόσο ήταν άμεση η «απάντηση» της Πάφου που ισοφάρισε στο 16ο λεπτό. Ο Βαλακάρι έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Αμπντουσαλάμοφ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

00

Στο 22' ο Αμπντουσαλάμοφ «άγγιξε» και δεύτερο γκολ, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει κοντινή προβολή μετά από σουτ του Φουρ που κόντραρε.

Τέσσερα λεπτά μετά, η Πάφος έφερε «τούμπα» το ματς. Ο Σεμέδο με ωραία προσπάθεια από αριστερά, γύρισε έξω για τον Βαλακάρι κι αυτός σούταρε με τη μια, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

0

Στο 38ο λεπτό, η Πάφος έφτασε και σε τρίτο γκολ. Ο Φουρ έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Πάνιτς με κεφαλιά «κάρφωσε» τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

0

Πέντε λεπτά αργότερα και έπειτα από λάθος έξοδο του Ρούντκο, ο Γκιούρσκο έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 49' η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, με τον Ακοράν να κάνει τη σέντρα από δεξιά, τον Ντάρμπισαϊαρ να πιάνει την κεφαλιά και τον Ρούντκο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά, ο Βαλακάρι δοκίμασε το σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 67ο λεπτό, ο Γκιούρσκο έκανε το γύρισμα από αριστερά, με τον Τρισκόφσκι από καλή θέση να μην πιανεί καλά το σουτ και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα, η Πάφος βγήκε γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Φουρ να αστοχεί σε τετ α τετ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 80' η ΑΕΚ σκόραρε με τον Φαράζ, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε μέσω του VAR.

0

ΑΕΚ (Νταβίντ Καταλά): Τούμπας, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς (46′ Τιάγκο), Τόμοβιτς, Ταντί (46′ Α.Γκονσάλες), Λέντες, Εσπινόσα (74′ Αναστασίου), Γκιούρσκο, Ακοράν (56′ Φαράζ), Τρισκόφσκι, Ντάρμπισαϊαρ (56′ Ρομό).

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Πάγιτς (83′ Αΐλτον), Ζοάο Αουρέλιο, Κβίντα, Μπάιριτς, Πάνιτς (83′ Παλάσιος), Φουρ, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι, Σεμέδο, Αμπντουσαλάμοφ (56′ Κοβάσεβιτς).

Νταβίντ Καταλά (ΑΕΚ): «Ένα άσχημο αποτέλεσμα. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι. Τα πρώτα 15 λεπτά ήταν πολύ καλά για μας. Σκοράραμε, φτιάξαμε ευκαιρίες αλλά μετά αποσυνδεθήκαμε. Ήμασταν αρκετά άσχημοι. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι σε εκείνο το 25 λεπτά. Όχι ανταγωνιστικοί. Με τα λάθη μας δεν μπορέσαμε να είμαστε στο επίπεδο που θέλαμε. Είναι παιχνίδι που καλούμαστε να μάθουμε, να ενώσουμε τα κομμάτια και να επανέλθουμε πιο δυνατοί μετά τα Χριστούγεννα».

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Νικήσαμε μία πολύ καλή ομάδα. Ξέραμε ότι σε κάποιες περιπτώσεις θα ήταν επικίνδυνη, αλλά δεν περίμενα να ξεκινήσουμε τόσο άσχημα. Ήμασταν τυχεροί που επιβιώσαμε τα πρώτα 15 λεπτά και μετά αρχίσαμε να παίζουμε πολύ καλύτερα, πιο επιθετικά, ήμασταν καλύτεροι με την μπάλα στα πόδια και στο τρανζίσιον, είχαμε καλή απόδοση, ενώ πετύχαμε και τρία όμορφα τέρματα. Στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε να τους κρατήσουμε μακριά από την εστία μας, αλλά είχαμε πρόβλημα στο κράτημα της μπάλας. Και πάλι όμως είχαμε ευκαιρίες στις κόντρες και αμυνθήκαμε καλά, διότι δεν δεχθήκαμε γκολ. Τα παιδιά πάλεψαν μέχρι τέλους, τα έδωσαν όλα και ήταν συνολικά μία πολύ καλή απόδοση».

Όνι Βαλακάρι (Πάφος): «Είναι πολύ σημαντικοί οι τρεις βαθμοί. Στα πρώτα δέκα λεπτά υποφέραμε, όμως μετά δείξαμε χαρακτήρα. Είμαι πολύ χαρούμενος για το τρίποντο. Είναι πάρα πολύ καλή η ομάδα η ΑΕΚ, κάποτε πρέπει να υποφέρεις για να κερδίσεις. Όταν δεχθήκαμε το γκολ, αντιδράσαμε και πήραμε μία μεγάλη νίκη. Δεν πρέπει να σταματήσουμε την προσπάθεια και να συνεχίσουμε έτσι».

Για τα μεταγραφικά σενάρια: «Αυτό είναι το ποδόσφαιρο, θέλεις να παίζεις σε όσο πιο ψηλό επίπεδο γίνεται. Όμως είμαι στην Πάφο, αγαπώ αυτή την ομάδα, είναι μία φοβερή ομάδα και το απολαμβάνω που βρίσκομαι εδώ».

Κυριάκος Δημητρίου (ΑΕΚ): «Μείναμε στο πρώτο τέταρτο. Ήταν εκρηκτικό το πρώτο τέταρτο και δεν προδίκαζε τη συνέχεια. Κάπου εκεί έπεσε ο διακόπτης. Δεν μας βγήκε το ματς μετά την ισοφάριση της Πάφου. Δεν ήταν η βραδιά μας. Δεν θέλαμε αυτό το φινάλε στο 2021. Όσο και αν μας απογοητεύει όμως, πρέπει να γεμίσουμε μπαταρίες και να επανέλθουμε δριμύτεροι. Συγχαρητήρια στην Πάφο. Να ευχαριστήσουμε και τον κόσμο που ήρθε, αλλά δεν τον αποζημιώσαμε όπως θέλαμε. Καλά Χριστούγεννα, καλές γιορτές σε όλο τον κόσμο».