«Φρέναρε» τη Νάπολι και έκανε δώρο σε Αταλάντα και Φιορεντίνα η Μπολόνια

Κυριακή, 24/9/2023 - 21:12

Τρίτωσε το κακό για τη Νάπολι!

Οι «παρτενοπέι» έπεσαν σε... μπλόκο στην Μπολόνια, μένοντας στο 0-0 και για τρίτη σερί αγωνιστική δεν κατάφεραν να πάρουν «τρίποντο» και... κατασκήνωσε κάτω από την πεντάδα! Μοιραίος για τους πρωταθλητές ο Οσιμέν που έχασε πέναλτι στο 72', αναγκάζοντας τον Ρούντι Γκαρσία να τον αντικαταστήσει και να ακούσει τις αποδοκιμασίες, καθώς απέσυρε από το ματς και τον Κβαρατσχέλια.

Kερδισμένες από τη νέα απώλεια της Νάπολι, η Φιορεντίνα και η Αταλάντα που νωρίτερα επικράτησαν 2-0 απέναντι σε Ουντινέζε και Κάλιαρι, αντίστοιχα.

Στη «Dacia Arena» η Φιορεντίνα πίεσε και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 32'. Μπαλιά του Μποναβεντούρα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, πλασέ από κοντά του Μαρτίνες-Κουάρτα για το 0-1 το οποίο ήταν και το σκορ για το πρώτο μέρος.

Οι «βιόλα» λίγο έλειψε να δεχθούν την ισοφάριση στο 71' με τον Τερατσιάνο να αποκρούει το σουτ του Λόβριτς. Το «διπλό» για τη Φιορεντίνα σφράγισε ο Τζακ Μποναβεντουρα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με φοβερό σουτ για το τελικό 2-0.

Την ίδια στιγμή στον Μπέργκαμο δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίωρο απέναντι στην Κάλιαρι του Κλαούντιο Ρανιέρι, όμως η λύση ήρθε από τον Λούκμαν στο 33'. Κάθετη πάσα του Ντε Κετελάρ με τον βραχύσωμο Άγγλο να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στην επανάληψη, οι «μπεργκαμάσκι» ενέτειναν την πίεση του και έφτασαν στο 2-0 με τον Πάσαλιτς στο 76' να πλασάρει ιδανικά τον Κράνιο για το τελικό 2-0.