«Φρέναρε» τη Βραζιλία και την έστειλε στην Ουρουγουάη η Κολομβία (BINTEO)

Τετάρτη, 3/7/2024 - 08:14

Δίχως νικήτρια, αλλά με… κερδισμένη η «μάχη» στην Καλιφόρνια!

Βραζιλία και Κολομβία ήρθαν 1-1 στην αυλαία του 4ου ομίλου του Κόπα Αμέρικα, με την παρέα του Χάμες να εξασφαλίζει την πρώτη θέση, η οποία την έστειλε πάνω στον Παναμά. Κόντρα στην Ουρουγουάη θα παίξει στα προημιτελικά η «σελεσάο».

Το σκορ άνοιξε στο 12ο λεπτό ο Ραφίνια με ωραία εκτέλεση φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Βάργκας, που βρήκε την μπάλα, δίχως να καταφέρει να αποσοβήσει το γκολ.

Η ισοφάριση ήρθε λίγο πριν την ανάπαυλα, με τον Μουνιός να εκτελεί τον Άλισον έπειτα από μπαλιά-τρύπα του Κόρδοβα.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι και η Κολομβία έφτασε τους επτά βαθμούς, ενώ η Βραζιλία τους πέντε. Στους τέσσερις η Κόστα Ρίκα, η οποία επικράτησε 2-1 της Παραγουάης και αποχαιρέτησε με γλυκό τρόπο τη διοργάνωση.

Κάλβο (3’) και Αλκοσέρ (7’) έδωσαν ισχυρό προβάδισμα από νωρίς στους νικητές, ενώ ο Σόσα μείωσε στο 55ο λεπτό. Το τέρμα του δεν ήταν ικανό να χαρίσει τον παρθενικό βαθμό στο φετινό Κόπα Αμέρικα στην Παραγουάη, η οποία απογοήτευσε με την παρουσία της στη διοργάνωση.