«Φρέναρε» το Μαυροβούνιο στο 94' η Λιθουανία

Πέμπτη, 7/9/2023 - 21:15

Σκόραρε στο 94' και σόκαρε το Μαυροβούνιο η Λιθουανία (2-2)!

Σε ένα παιχνίδι με φινάλε... θρίλερ και όλα τα τέρματα της αναμέτρησης να σημειώνονται μετά το 70', οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν έναν βαθμό κόντρα στο σύνολο Μιόντραγκ Ραντούλοβιτς, ρίχνοντάς τo από την κορυφή του 7ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024. Πλέον, οι Μαυροβούνιοι χάνουν πολύ σημαντικό έδαφος για την πρόκριση, ενώ ο Στέφαν Γιόβετιτς πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο και είχε ασίστ στο δεύτερο γκολ της ομάδας του.

Οι Λιθουανοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 72' με ψύχραιμο κοντινό πλασέ του Παουλάουσκας. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μάρουσιτς βρήκε τον Κριστόβιτς, ο οποίος με υπέροχο γυριστό πλασέ έκανε το 1-1. Μάλιστα, στο 89', οι φιλοξενούμενοι πήραν και το προβάδισμα, με τον Γιόβετιτς να τροφοδοτεί με κεφαλιά τον Σάβιτς, και τον αμυντικό της Ατλέτικο να μην έχει πρόβλημα να κάνει το 1-2.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και σκόραραν ξανά στο 94' με τον Τσέρνιχ για το τελικό 2-2, γλιτώνοντας την ήττα για την ομάδα του, που έφτασε τους 2 βαθμούς, έναντι 5 των Μαυροβουνίων.

*πηγή φωτογραφίας: Sport-fm.gr