Φιλικό... χαστούκι στον Άρη από τη Ντιναμό Κιέβου

Κυριακή, 16/7/2023 - 21:00

Βαριά ήττα με 4-0 από τη Ντιναμό Κιέβου γνώρισε ο Άρης, σε φιλικό αγώνα, για το βασικό στάδιο προετοιμασίας της ομάδας.

Οι πρωταθλητές Κύπρου πραγματοποίησαν πολύ κακή εμφάνιση, εμφανίζοντας αρκετά προβλήματα ιδιαίτερα στα μετόπισθεν, όπου έκαναν λάθη και δέχθηκαν εύκολα τέρματα.

Ο Αλεξέι Σπιλέφσκι δεν... πρόβαρε ενδεκάδα ενόψει του τελικού Super Cup με την Ομόνοια και των προκριματικών του Champions League, αφού επέλεξε να «πειραματιστεί» με πολλές αλλαγές, τόσο στο αρχικό σχήμα, όσο και κατά την διάρκεια του ματς.

Η Ουκρανική ομάδα είχε καθ΄ όλη την διάρκεια την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται με 1-0, με τον Σίντορτσουκ να κλέβει την μπάλα από τον Μπράουν και να νικάει τον Μπαντζί.

Στο δεύτερο μέρος το σύνολο του Μιρτσέα Λουτσέσκου διπλασίασε το σκορ, εκμεταλλευόμενο νέο λάθος της «ελαφριάς ταξιαρχίας», με τον Μπενίτο να... τιμωρεί τον πορτιέρο της ομάδας της Λεμεσού στο 48ο λεπτό.

Ο Άρης δεν ήταν σε καλή μέρα ούτε επιθετικά, καθώς αν εξαιρέσουμε το σουτ του Μπράουν στο 62ο λεπτό, που σταμάτησε στο δοκάρι, δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια άλλη αξιόλογη φάση.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βολόσιν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δις, στο 86ο και 90ο λεπτό.